Lumiere leverer specialbelysning til københavnsk natklub

På den københavnske natklub Hornsleth Bar har Lumiere hjulpet med at specialdesigne og håndbygge lyskasser, der bryder det totale mørke i barens nederste etage.

Lumiere har leveret specialbelysning til den københavnske natklub Hornsleth bar. Kristian Von Hornsleth-værkerne er nu placeret i lyskasser i væggen, som hver især byder på et portræt af en afdød pornostjerne med regulerbart lys i selve billedet. Foto: Hornsleth bar.

Hornsleth Bar i København, der er kendt for sit mørke og sine vægge besat med glitrende billedfriser af Kristian von Hornsleth-værker side om side, har netop fået installeret belysning i 16 kunstværker, der bryder med det ellers totale mørke. Det er virksomheden Lumiere, der har hjulpet natklubben med at specialdesigne og håndbygge lyskasser, som regulerer lysene i billederne.

Det er ikke første gang, at Lumiere har arbejdet sammen med kunstneren Kristian von Hornsleth. Hornsleth har igennem flere år arbejdet sammen med Lumiere, som derfor var det naturlige valg, da der skulle integreres belysning i 16 af natklubbens kunstværker.

Billederne er nu placeret i lyskasser i væggen, som hver især byder på et portræt af en afdød pornostjerne med regulerbart lys i selve billedet.

”Det kræver den rigtige farvetemperatur, den rigtige lysintensitet og det rigtige antal lysdioder til hvert værk. Hver lyskasse er specialdesignet og håndbygget til motivet. Sammen med Lumiere har jeg skilt billederne ad utallige gange, indtil resultatet var perfekt”, fortæller Hornsleth, der betegner processen som en rejse ind i LED-lysets muligheder.

Lumiere A/S tilbyder tusinder af belysningsprodukter til det private og det professionelle marked – dels egne produkter, dels fra belgiske Delta Light, italienske Egoluce og tyske Tobias Grau.

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

18.11.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Datainterfaces til styretavler og komponenter

17.11.2025Installator.dk

Trods enklere regler tøver kommuner fortsat

17.11.2025Alcadon ApS

Sponseret

Alcadon har sat hak ved det første...

14.11.2025SystemHouse Solutions AB

Sponseret

State-of-the-art sikringssystemer på et af verdens mest moderne museer

14.11.2025RN Solutions ApS

Sponseret

Lysprojekter i forandring: Nye trends gør arbejdet lettere for elinstallatøren

14.11.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Softwareopdatering til AC ladecontrollere: omfattende cyber security funktioner

13.11.2025Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Skab lys i mørket med LED belysning

12.11.2025Wexøe A/S

Sponseret

Projekt: Med fiber er der mere at vinde end bare høj hastighed

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle