Lyset desinficerer luften

Signify introducerer nu et sortiment af Philips UV-C upper air-desinfektionsprodukter til det professionelle marked i Danmark. Armaturerne kan give et ekstra lag af sikkerhed mod spredning af vira og bakterier på plejehjem og i skoler, restaurationer, detailhandel, industri og kontorer.

"Signifys UV-C upper air-armaturer er designet til at blive installeret på vægge eller lofter og desinficere luften, for at mindske risikoen for smittespredning”, siger Kenneth Grönholm, administrerende direktør hos Signify i Norden..

De nye Philips UV-C upper air-desinfektionsarmaturer, som Signify introducerer, monteres på væg eller loft og desinficerer luften i lokalet. De kan bruges, mens mennesker er til stede i lokalerne, da UV-C strålerne er afskærmet fra at ramme mennesker.

“Åbne kontorer, mødelokaler, supermarkeder etc. er områder, hvor luftbårne vira og bakterier let kan sprede sig. Signifys UV-C upper air-armaturer er designet til at blive installeret på vægge eller lofter og desinficere luften, for at mindske risikoen for smittespredning”, siger Kenneth Grönholm, administrerende direktør hos Signify i Norden i en pressemeddelelse.

Han påpeger, at armaturerne er ideelle til brug på plejehjem, kontorer, restaurationer, skoler og andre områder med høj kontakt.

Desinfektion af luft beskytter mod coronavirus

Philips UV-C upper air-armaturer installeres i en højde på minimum 2,3 meter, hvilket sammen med afskærmning og optikker sikrer, at mennesker kan være tilstede i lokalet under brug. UV-C upper air-desinfektionsarmaturer kan konstant desinficere luften.

UV-C nedbryder DNA og/eller RNA fra mikroorganismer, herunder vira og bakterier, hvilket gør dem uskadelige. Signifys UV-C-armaturer leverer stråling ved 254 nm, som er nær det bakteriedræbende effektivitetsideal og er derfor ideelle til desinfektion af luft, overflader og genstande.

UV-C-belysning er velprøvet og pålideligt som et effektivt desinfektionsmiddel. UV-C-lyskilder kan blandt andet inaktivere den virus, der forårsager covid-19.

-CH

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Geovent

Sponseret

Ventilationsaggregat med fokus på energieffektivitet og dokumenteret klimaaftryk

Installator.dk

Nybyggeri bruger langt mere varme end forventet

Installator.dk

DI har ansat chef for sin nye brancheplatform

Installator.dk

TEKNIQ: Primært større elnettilslutninger bliver ramt

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Lars Aagaard blev valgt til Folketinget

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia

Glamox A/S
Kursus
Programmeringskursus: Modul 1 i Glamox DALI2 Application Controller

Uddannelse i moderne lysstyring fra Glamox

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Hadsten

Danvak
Gå-hjem-møde
Projektering og opbygning af HVAC-systemer omfattet af ATEX direktiverne

Projektering og opbygning af HVAC-systemer omfattet af ATEX direktiverne

Dato

09.04.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Glamox A/S
Kursus
Programmeringskursus: Modul 1 i Glamox DALI2 Application Controller

Uddannelse i moderne lysstyring fra Glamox

Dato

10.04.2026

Tid

08:00

Sted

Hadsten