Møldrup nomineret til årets elinstallatør for tredje år i træk

Sidste års vinder af prisen ’Årets elinstallatør’, Morten Møldrup, er for tredje år i træk blevet nomineret som kandidat til prisen.

Sidste år vandt Møldrup prisen som 'Årets elinstallatør'. Firmaet er igen i år blevet nomineret til prisen. På billedet ses sidste års konferencier Lisbeth Østergaard sammen med Morten Møldrup. .

Morten Møldrup og hans firma Møldrup El-service kan igen glæde sig over at være blandt de nominerede til dette års pris for ’Årets elinstallatør’. Det er tredje gang, at firmaet med base i Sønderjylland er nomineret til prisen. Det skriver Lokalvisen Sønderborg .

Sidste år kom Møldrup helt til tops og vandt prisen, der uddeles af anmeld-haandvaerker.dk. Møldrup blev grundlagt i 1965 af Morten Møldrups far.  

Læs også: Morten Møldrup er årets elinstallatør

Anmeld-haandvaerker.dk er en hjemmeside, hvor kunder kan give glade og sure smileyer til deres håndværkere og skrive en kommentar. På baggrund af dette nominerer portalen de dygtigste blandt cirka 2.000 håndværker-firmaer til kundepriserne.  

Læs også: Vesti vinder pris som Årets VVS’er

Dette års prisshow bliver afholdt den 8. april i Cirkusbygningen i København, som også dannede ramme for prisuddelingen sidste år. I år er der i alt nomineret 64 virksomheder i 13 kategorier. Lokalavisen Sønderborg skriver, at antallet af nominerede i kategorierne i år er udvidet fra fire til fem, så Møldrup kan se frem til et felt med hårdere konkurrence. 

-TK

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Supersygehus sikrer strømforsyning uden klimaskadelig SF6-gas

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

Relateret indhold

17.10.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electric fremhæver innovation inden for 800 VDC-strømsystemer til understøttelse af NVIDIAs næste generation af GPU'er

15.10.2025Installator.dk

Tekniske uddannelser: Elektriker og smed hitter som aldrig før

15.10.2025Installator.dk

Partier kræver handling i forhold til stillestående havvindmøller

15.10.2025Installator.dk

Kvinder går i mod trenden: Flere vil være VVS´er eller elektriker

14.10.2025Installator.dk

Havvindmøller sættes i stå på grund af manglende efterspørgsel

13.10.2025Installator.dk

Vandmangel truer – men ingen måler på det mest basale

13.10.2025Installator.dk

Tekniske fag i høj kurs: Ledigheden blandt elektrikere og VVS’ere nær bundrekord

10.10.2025Installator.dk

Innargi lander flerårig aftale i Tyskland

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle