Mange elkunder slipper billigere for transport af strøm

Fra den 1. juli 2023 bliver det billigere at få transporteret strøm hjem til boligen eller virksomheden for dem, som har adresse i netselskabets KONSTANTs forsyningsområde. Det NRGi-ejede netselskab, KONSTANT Net, sænker deres tariffer med 100 millioner kroner.

”Der er ingen tvivl om, at de sidste par års energipriser har haft stor indflydelse på økonomien hos mange af vores kunder. Både i erhvervslivet og i de private husstande. Så jeg er glad for, at vores andelshavere får værdi tilbage i form af lavere tariffer”, siger Jacob Vittrup, administrerende direktør i NRGi. Foto: NRGi..

De senere års høje energipriser har for alvor fået danskerne til at give deres elregning ekstra opmærksomhed, og der er nærmest gået sport i at følge prisen på el time for time. Men nu bliver en del af elregningen mindre, hvis du bor i netselskabets KONSTANTs forsyningsområde. De sænker nemlig deres nettariffer fra den 1. juli i år.
Hos energi- og rådgivningskoncernen NRGi, er man glade for udmeldingen fra KONSTANT. Det fortæller Jacob Vittrup, administrerende direktør i NRGi.

”Der er ingen tvivl om, at de sidste par års energipriser har haft stor indflydelse på økonomien hos mange af vores kunder. Både i erhvervslivet og i de private husstande. Så jeg er glad for, at vores andelshavere får værdi tilbage i form af lavere tariffer”, siger Jacob Vittrup.

Tariffer er det, man som elkunde betaler for at få transporteret strømmen ud til sine stikkontakter. Beløbet er med til at dække udgifter til drift og vedligeholdelse af elnettet, samt nettab – den strøm, som går tabt i elnettet, når den transporteres fra produktion og ud til landets husstande og virksomheder. Det er netop lavere udgifter til nettab, der er årsagen til, at tarifferne nu bliver sænket.

Ifølge beregninger fra KONSTANT Net vil en gennemsnitlig familie kunne se frem til at spare 10 procent på deres tariffer, hvis de har et årligt strømforbrug på 4.000 kWh. Bor man alene, og har et årligt forbrug på 2.000 kWh, vil man spare ca. 9,5 procent på at få transporteret strøm hjem til sig.

Udsigten til lavere tariffer kan måske få folk til at glemme deres gode sparevaner, men ifølge NRGi-direktøren, er det netop nu, man skal huske at slukke for strømmen, når man ikke bruger den.

”Vi kigger ind i en fremtid, hvor samfundet bliver mere og mere elektrificeret. Der kommer flere elbiler på vejene, og boligejere skifter i stigende grad deres olie- eller gasfyr ud med en elektrisk varmepumpe. Det vil øge belastningen af elnettet i hele landet. Så det giver forsat mening at holde fast i de gode sparevaner og flytte sit forbrug, hvis det er muligt. På den måde kan vi alle være med til aflaste elnettet. Og så vi må ikke glemme, at den billigste og grønneste strøm, fortsat er den, du ikke bruger”, lyder det fra Jacob Vittrup.

Læs også: I august skal kviksølvholdige lysstofrør udskiftes til LED

Flere netselskaber i Danmark, heriblandt KONSTANT Net, har indført det, der hedder tarifmodel 3.0. Det er en tidsopdelt model, som skal motivere folk til at flytte deres strømforbrug væk fra de tidspunkter på døgnet, hvor der bliver brugt mest strøm til andre tidspunkter på døgnet, hvor strømforbruget er lavere.

Tarifferne vil således være højere, når det generelle strømforbrug i samfundet er på sit højest, hvilket er mellem 17.00 og 21.00, mens de omvendt vil være lavere i løbet af natten i tidsrummet mellem 00.00 og 06.00, hvor strømforbruget og dermed belastningen på elnettet er på sit laveste.

- PiB

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Nævnt i denne artikel:

Relateret indhold

03.02.2026Installator.dk

Ewii tager ansvaret for blackout på Bornholm

02.02.2026Installator.dk

Iskold januar har presset elprisen højt op

02.02.2026NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT kampagne

30.01.2026Installator.dk

Milepæl: Flere elbiler end dieselbiler i Danmark

30.01.2026Alcadon ApS

Sponseret

[Opdatering om CommScope] Nyt ejerskab – samme brand

29.01.2026Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Casambi – trådløs lysstyring med stor fleksibilitet

29.01.2026Installator.dk

Danmark importerede rekordmeget el i 2025

28.01.2026Alcadon ApS

Sponseret

Hvordan planlægger du et datacenter i Danmark i 2026…

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

05.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning