Mange søger tilskud til energirenovering

Sydjyske boligejere har i stor stil søgt tilskud til energirenoverende byggeprojekter hos energiselskabet SE.

Tilskud til energirenoveringer er faldet i sønderjydernes smag. Allerede nu har 124 boligejere fået del i 350.000 kr. fra energiselskabet SE..

Mange syd- og sønderjyder har søgt tilskud til energirenovering hos energiselskabet SE, som giver kontante tilskud til boligejere, der vil renovere ejendommen. Det skriver dr.dk.

Læs også: Garantiordning sætter skub i energirenovering

Således har 902 boligejere i regionen fået bevilget tilskud til deres bolig, hvoraf 124 allerede har gennemført projektet. Pengene til de 124 husstande beløber sig til 350.000 kr., og der er særligt tale om udskiftning af vinduer og efterisolering. Men også el- og VVS-arbejde. 

”Det kan være tilskud til belysning, eller det kan være tilskud til varmepumper, så man går fra elradiatorer til at installere en varmepumpe”, forklarer Morten Dahlmann, souschef for teknisk rådgivning i SE Big Blue.

Alt i alt er der allerede store mængder energi sparet, fastslår han. 

Læs også: Sønderborg har installeret solceller for 23 millioner

”Den energimængde, de her 124 kunder har sparet, svarer til et årsforbrug af el i 257 en-families huse. Det er altså store energimængder, det drejer sig om”, siger Morten Dahlmann til dr.dk. 

-JPN

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Millionregn over 34 grønne energiprojekter

Installator.dk

Mariendal El-Teknik øger underskuddet – "stærkt utilfredsstillende"

Installator.dk

AAU-professor kåret som verdens bedste energiforsker

Installator.dk

Ørsted vinder erstatningssager i Elsam-sagen

Installator.dk

Lemvigh-Müller markerer milepæl for nyt centrallager

Installator.dk

Helikoptere tjekker beplantning ved 1.200 adresser langs elnettet

Installator.dk

CEPOS: Forsyningspriser kan sænkes med skarpere regulering

Installator.dk

Grønt lys for InstallatørGruppens opkøb af nordjysk installatør

Installator.dk

Ny sikkerhedskoncern går på opkøbsjagt i Norden: Danmark er et nøglemarked

Installator.dk

Forbrugerrådet: Aconto-opkrævninger bør afskaffes

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle