Mange små virksomheder er usælgelige

Hvis en virksomhed skal sælges, skal det forberedes i god tid, men det glemmer mange. Derfor kommer Håndværksrådet nu til de små virksomheders undsætning, bevæbnet med nye værktøjer.

Af Martha Madsen
En virksomhed skal gøres salgsklar, det er ikke noget, den bare er, men det er der mange, der glemmer. Det mener Håndværksrådet, der derfor har igangsat Projekt Overskud, der skal klæde både nye og gamle virksomhedsejere på til ejer- eller generationsskifter gennem skræddersyet konsulentbistand.

”Mange virksomhedsejere får en brat opvågnen, hvis de sætter deres virksomhed til salg i morgen. En stor del af dem ikke kan sælges, fordi virksomheden ikke er gjort salgsklar,” forklarer afdelingschef Anne Holm Sjøberg fra Håndværksrådets afdeling for Netværk og Medlemsrelationer og leder af Projekt Overskud.

Mangler viden
Håndværksrådet håber at få gang i en såkaldt ”early warning” i de mindre virksomheder, så de bliver klar, at det er nødvendigt at sætte god tid af til at udvikle, fremtidssikre og dokumentere virksomheden, så den er lettere at overtage for en ny køber.

”Vi ved fra vores medlemskreds, at generationsskifte er et vigtigt område for mange virksomhedsejere og ledere, men at de ofte mangler viden om, hvornår og hvordan man starter processen. Derfor vil vi nu give virksomhederne et skub til at komme i gang med at forberede virksomheden på et salg,” udtaler afdelingschef Anne Holm Sjøberg.
Der er mange overvejelser at gøre sig for en virksomhedsejer, der står over for et ejer- eller generationsksifte. Blandt andet et én udfordring, at det svært at overtage en virksomhed, hvor al viden er forankret hos ejeren eller få nøglemedarbejdere.

”Det er betydeligt sværere at sælge en virksomhed end et hus. Når man køber en virksomhed, ser man bl.a. på de fremtidige indtjeningsmuligheder, om virksomheden er veldokumenteret, om der er et stabilt kundegrundlag, og om medarbejderne er dygtige og forventes at blive,” forklarer Anne Holm Sjøberg.

Vigtigt forarbejde
Projekt Overskud blev sat i gang med det formål at skabe øget parathed til ejerskifte gennem et ledelsesmæssigt løft af 120 nuværende og kommende virksomhedsejere. Projektet skal klæde nuværende ejere på til at udvikle deres virksomhed, så den bliver interessant i forbindelse med et ejerskifte, mens kommende ejere vil blive klædt på til at overtage virksomheden.

For at nå det mål har Håndværksrådet sammen med flere medlemsorganisationer og eksperter på området udarbejdet et rådgivningskoncept, der skal skabe større opmærksom omkring vigtigheden af at forberede generationsskiftet i tide. De mindre virksomheder skal være klar over, at der er meget forarbejde, der kan gøres, før de professionelle rådgivere skal på banen omkring de økonomiske og juridiske tiltag, oplyser Håndværksrådet.
Det rådgivningskoncept, der skal forberede virksomhedsejerne, indebærer, at hver virksomhedsleder får tilknyttet en personlig proceskonsulent.

Projekt Overskud blev sat i gang i slutningen af 2007 og løber frem til sommeren 2009. Projektet er støttet af EU’s Socialfond og er et samarbejdsprojekt mellem Håndværksrådet, Selandia-CEU og AMU-Nordjylland, mens konsulentfirmaet Comonto ApS er konsulenter på projektet.

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Geberit A/S

Sponseret

Geberit er gået på TV: Vil have forbrugerne i tale

Installator.dk

TEKNIQ-ønske til BR-revision: Skru ned for dokumentationskrav til simpelt byggeri

Installator.dk

Energinet: Flere transmissionsprojekter holder tid og budget

Installator.dk

Interessen for varmepumper stiger markant: Ansøgninger om tilskud næsten fordoblet

Installator.dk

Telesikring køber Securitec og overtager 350 kunder

Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager elinstallatør i Sønderjylland

Installator.dk

Unidrain finder ny salgschef internt

Installator.dk

Cerius-Radius vil stramme reglerne for elleverandører

Installator.dk

Solceller satte sommerrekord

Installator.dk

Lyset skal ikke bare tændes – det skal skabe værdi

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - dag

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst