Markant øget brug af vikarer

Mangel på faglært arbejdskraft presser stadig store dele af det tekniske erhvervsliv. Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at især bygge-, anlægs- og industrivirksomheder i stigende grad må ty til vikarer for at holde produktionen kørende.

Foto: Arbejderbevægelsens Erhvervsråd

Når virksomheder i bygge- og industrisegmentet søgte nye hænder i 2023/24, endte mange med at tage imod en vikar i stedet for en fast medarbejder. Tallene taler deres tydelige sprog.

Industrien købte 7,8 mio. vikartimer i 2023 – et tal, der steg til 8,2 mio. timer i 2024, svarende til en stigning på 5 procent eller 188 fuldtidsstillinger.

Bygge- og anlægsbranchen oplevede en endnu mere markant udvikling. Her steg antallet af solgte vikartimer fra 4,8 mio. timer i 2023 til 6,2 mio. timer i 2024 – en vækst på 28 procent, svarende til 715 fuldtidsstillinger.

Ifølge TEKNIQ illustrerer udviklingen den akutte mangel på hænder i store dele af det tekniske arbejdsmarked.

“Tallene peger på, at der er stor mangel på arbejdskraft, som virksomhederne hver dag kæmper for at løse. Vikarer er en del af løsningen, og hvis man forbereder sig ordentlig, så kan man sagtens bruge vikarer til at løse hasteopgaver,” siger Linda Nordstrøm Nissen, underdirektør og advokat i TEKNIQ.

Hun understreger samtidig, at behovet er særligt markant i de tekniske fag. På tværs af alle brancher steg antallet af vikartimer kun med 0,3 procent i samme periode.

TEKNIQ opfordrer branchen til at bruge overenskomstdækkede bureauer og sikre ordentlige vilkår ved ansættelsen af vikarer.

-emte

Kilde: TEKNIQ/Danmarks Statistik. Foto: TEKNIQ

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Geovent

Sponseret

Vi styrker salgsorganisationen med ny regionschef for Midt-/Nordjylland

Installator.dk

TEKNIQ: Forhøjet seniorfradrag kan ikke stå alene

Installator.dk

Energinet sparer 650 mio. kr. på reserver i 2026

Installator.dk

DI: Giv datacentre mulighed for egen grøn strøm

Installator.dk

Regeringen fylder grønne varmepuljer op med 500 mio. kr.

Installator.dk

Lemvigh-Müller henter ny VVS-direktør

Installator.dk

Økonomiaftale åbner for milliardinvesteringer i nedslidte skoler

Installator.dk

400 lærlinge har gennemført sikkerhedsuddannelse

Installator.dk

InstallatørGruppen efter børsnotering: Vil være større i udlandet end i Danmark

Installator.dk

Datacentre og batterilagre kommer bagerst i køen

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle