Massiv efterspørgsel på produktspecifikke EPD’er

En leverandør af vandteknologiske løsninger, Wavin, er i fuld gang med at udarbejde dokumentation på produkter produceret på egne fabrikker og med et dedikeret mål om at kunne levere på hele porteføljen. Wavin får dagligt opkald fra rådgivere og kunder i branchen, der efterspørger EPD’er.

En leverandør af vandteknologiske løsninger, Wavin, er i fuld gang med at udarbejde dokumentation på produkter produceret på egne fabrikker og med et dedikeret mål om at kunne levere på hele porteføljen. Wavin får dagligt opkald fra rådgivere og kunder i branchen, der efterspørger EPD’er. Foto: Wavin .

Siden starten af året er det blevet lovpligtigt for bygherrer at dokumentere klimaregnskabet for de fleste nybyggerier, men også for andre typer af anlægsprojekter mærkes presset og efterspørgslen på EPD’er hos producenterne. For at kunne dokumentere de korrekte data er det vigtigt at vejlede kunder og rådgivere om de specifikke EPD’er på Wavins egne produkter.

”Det er et kendt og dokumenteret fakta, at byggebranchen står for en stor del af de globale CO2-udledninger, og som en af verdens førende producenter inden for VA- og VVS-løsninger ønsker vi at påtage os vores del af ansvaret. I løbet af det sidste år har vores Global Sustainability Team arbejdet intensivt på at udvikle produktspecifikke EPD’er til vores egne produkter fra alle Wavins fabrikker i Europa. Nu er en meget stor andel af disse endelig tilgængelige for vores kunder, og vi arbejder kontinuerligt på at fuldende porteføljen. Så vi er kommet meget langt”, siger David Jirout, Digitisation & Sustainability specialist hos Wavin Nordics.

Der findes overordnet to typer EPD'er: de produktspecifikke og de branchespecifikke. For Wavin har det været essentielt at udvikle produktspecifikke EPD’er, der dokumenterer miljøpåvirkningen gennem hele livscyklussen.

”Baseret på tredjepartsverificerede livscyklusvurderinger (LCA) vil vores EPD’er kortlægge miljøpåvirkningen af vores produkter på en gennemsigtig måde, så rådgivere og bygherrer kan få et præcist overblik over klimaaftrykket for hvert enkelt produkt. Det gør det nemmere for kunden at vælge de bedste produkter til deres projekter og sammenligne med andre produkter”, siger David Jirout.

Læs også: Ny app hjælper med livscyklusanalyser i byggeriet

Anneleen Veldhuizen, der er Sustainability Manager hos Wavin EMEA, tilføjer:

”Denne dokumentation vil også hjælpe os med at evaluere og optimere vores produktions- og forsyningskæde. De produktspecifikke EPD'er giver os klare indikationer på, hvor vi kan sætte ind med produktforbedringer og produktionstiltag, der bidrager til mindre klimaudledninger”.

Anneleen Veldhuizen fremhæver også, at produktspecifikke EPD'er klart er at foretrække, da CO2-værdierne for generiske data ofte er væsentligt højere end de produktspecifikke klimadata for deres VA- og VVS-produkter.

Kravene skærpes løbende
Selvom kravene i Bygningsreglementet i første omgang kun gælder for nybyggeri over 1.000 kvadratmeter, vil der over de kommende år ske en trinvis stramning af kravene til nedbringelse af CO2-udledning. Derudover gælder nuværende krav kun bygninger og ikke anlægsarbejder, hvor størstedelen af Wavins produkter med produktspecifikke EPD’er er repræsenteret.

”Vi får dagligt opkald fra rådgivere og kunder i branchen, der efterspørger EPD’er på vores produkter, og vi ved, at de produktspecifikke EPD’er kan være tungen på vægtskålen i mange projekter og udbud. På nuværende tidspunkt har vi EPD’er på langt de fleste produkter til VA, mens VVS-delen er lidt mere kompliceret. Vi er dog ved at være i mål med alle vores afløbssystemer. Vi ved, at kravene løbende skærpes, så det er med at holde skruen i vandet, indtil vi har EPD’er på alle produkter”, udtaler David Jirout.

For Wavin ligger arbejdet med EPD’er og gennemsigtighed i klimaaftrykket helt i tråd med den bæredygtighedsstrategi, som virksomheden vil stå for.

- PiB

Elsikkerhed.dk

Sponseret

Installatørmøde 2025 - Kolding

Danfoss Redan A/S

Sponseret

Ajour 2024

Relateret indhold

17.01.2025GEMINA TERMIX A/S

Sponseret

Termix iControl: Intelligent regulering og komfort – din garanti for kvalitet

17.01.2025LEDVANCE A/S

Sponseret

LEDVANCE Renewables

17.01.2025Installator.dk

Banebrydende nyt LED-lys koncept taler ind i bæredygtigheds-agendaen

15.01.2025Installator.dk

Udsigt til travlhed: 250.000 boligejere vil benytte håndværkerfradrag

03.01.2025Dimex

Sponseret

På ISH 2025 styrer vi smart kontrol og AI mod nul i byggesektoren

19.12.2024Installator.dk

Undersøgelse: Mange dansker misser strømbesparelser i hjemmet

12.12.2024Scankab Cables A/S

Sponseret

Scankab gør fremtiden grønnere med #MovingGreen

Bæredygtighed og digital transformation går hånd i hånd

10.12.2024Schneider Electric A/S

Sponseret

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

27.01.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Barmstedt Alle 9, 5500 Middelfart

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Uddannelse
Økonomiforhold i mindre bygge- og anlægsprojekter og -virksomheder

Lær at styre økonomien i mindre byggesager.

Dato

27.01.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Solcelleteknik for VE-installatører

Lær at planlægge og installere mindre, nettilsluttede solcelleanlæg, samt at dimensionere anlægget, så det er tilpasset en given bygnings konstruktion og elbehov. Lær også at udvælge solcellepaneler, invertere og kabler, så de udgør et teknisk og økonomisk optimeret anlæg.

Dato

28.01.2025

Tid

08:30

Sted

Taastrup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Uddannelse
Indeklima og energiforbrug i komplekse bygninger (Fag C)

Få redskaberne til at rådgive om sundt indeklima og energibesparelser i større bygninger.

Dato

28.01.2025

Tid

08:30

Sted

København NV

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
GPS - geometrisk tolerancesætning

Brug af GPS-tolerancer muliggør funktionsrigtigt tegningsmålsætning. Dette er helt afgørende for brug af underleverandører og da GPS-systemet er internationalt, vil landegrænser ikke være en hindring.

Dato

28.01.2025

Tid

09:00

Sted

Kursus

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
GPS - geometrisk tolerancesætning

Brug af GPS-tolerancer muliggør funktionsrigtigt tegningsmålsætning. Dette er helt afgørende for brug af underleverandører og da GPS-systemet er internationalt, vil landegrænser ikke være en hindring.

Dato

28.01.2025

Tid

09:00

Sted

Taastrup