Materialeomkostninger til byggeri stiger fortsat

Ifølge Danmarks Statistik er det blevet dyrere at bygge nyt. Materialer stiger fortsat viser Byggeomkostningsindeks for boliger 3. kvt. 2022.

Ifølge Danmarks Statistik er det blevet dyrere at bygge nyt. Materialer stiger fortsat viser Byggeomkostningsindeks for boliger 3. kvt. 2022. Foto: Arkivfoto..

I tredje kvartal 2022 steg de samlede omkostninger ved at bygge nye boliger med 2,6 procent i forhold til kvartalet før. Dette skyldtes en stigning på 3,7 procent i materialeomkostninger, mens arbejdsomkostninger med et fald på 0,4 procent trak de samlede omkostninger i modsat retning. Den samme modsatrettede tendens ses for omkostninger til opførelse af henholdsvis enfamiliehuse og etagebyggeri. Her steg omkostningerne til materialer med 3,7 procent for enfamiliehuse og 3,5 procent for etagebyggeri, mens arbejdsomkostningerne faldt 0,3 procent for begge typer byggeri.

Omkostninger steg i alle byggefag
Omkostningerne til materialer steg i hele byggebranchen. Betonelementarbejde havde den største stigning på 4,7 procent, mens jord- og betonarbejde samt murerarbejde begge havde stigninger på 4,5 procent. I de resterende byggefag var der stigninger på mellem 2,4 procent og 3,8 procent.
Arbejdsomkostninger falder i tredje kvartal

Mens man i byggebranchen oplevede stigende materialeomkostninger i tredje kvartal, faldt arbejdsomkostningerne omvendt i de fleste byggefag. Arbejdsomkostninger for tømrer-og snedkerarbejde, el-arbejde samt murerarbejde havde de største fald på hhv. 0,8 procent, 0,7 procent og 0,6 procent, mens betonelementarbejde og vvs-arbejde begge faldt med 0,1 procent. Arbejdsomkostninger til jord-og betonarbejde samt malerarbejde steg derimod begge marginalt med 0,1 procent.

Byggeomkostningerne er markant højere
Ser man på udviklingen i omkostninger ved at bygge boliger over en lidt længere periode, var det i tredje kvartal 11,3 procent dyrere at opføre en ny bolig sammenlignet med samme periode sidste år. Dette skyldes især udviklingen i materialeomkostninger, der samlet set er steget 14,8 procent over det seneste år. Særligt murerarbejde har haft en relativ stor stigning i materialeomkostninger på 17,0 procent, mens el-arbejde har set den mindste stigning på 12,1 procent.

Læs også: Hundedyre byggematerialer fordrer digitalisering og dokumentation

Set over det seneste år er arbejdsomkostninger ligeledes steget inden for alle byggefag, om end i mindre grad end materialeomkostningerne. Den samlede stigning i arbejdsomkostninger over det seneste år er 2,6 procent Jord- og betonarbejde har haft den største stigning på 3,7 procent, mens malerarbejde har set den mindste stigning på 0,7 procent.

- PiB

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Schneider Electric A/S

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

Installator.dk

Rigsrevisionen i skarp kritik af Energinet og ministerie

Installator.dk

Elforbruget satte rekord i Østdanmark i 1. kvartal

Installator.dk

Grundfos i Kina: Hårdere konkurrence år for år.

Installator.dk

Fusion skal skabe komplette lys- og styringsløsninger

Installator.dk

Tekum i markant vækst: Ansætter 90 nye medarbejdere

Installator.dk

Danske særkrav bremser solcellemarkedet

Installator.dk

TROX indgår landsdækkende serviceaftale med Nordelektro

Installator.dk

Batterier, integration og grøn omstilling i fokus hos Lemvigh-Müller

Installator.dk

Elprisen i marts den højeste siden energikrisen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle