Mere fleksibel størrelse af ventilationsanlæg

Der er mere fleksibilitet i sigte for brugere af Swegons Gold-serie af ventilationsanlæg. Den har netop fået en ny størrelse, der skulle kunne bortspare både tid og besvær.

Swegon AB har udvidet sin Gold-serie med en ny størrelse 12. Den nye Gold 12 bliver produceret i tre modeller for endnu større fleksibilitet, oplyser Swegon AB. Swegons Eurovent certificerede GOLD luftbehandlingsaggregater er ventilationsanlæg med indbygget automatik og direkte drevne til- og fraluftsventilatorer, til- og fraluftfilter samt roterende varmeveksler med en temperaturvirkningsgrad på op til 85 procent.
Den nye størrelse 12 skulle øge mulighederne for at finde nøjagtig den Gold-størrelse, der kræves til den pågældende luftmængde, samtidig med at energieffektiviteten bliver optimeret.
Spar pladsen
Ingen af de tre varianter - 12 RX med roterende varmeveksler, 12 PX med pladevarmeveksler og 12 RX top med roterende varmeveksler og kanaltilslutninger i toppen - kræver ikke meget plads. Især den nye Gold RX top skulle være pladsbesparende horisontalt, da tilslutningskanalerne skal monteres på toppen.
Gold 12 kan adskilles i tre dele, hvilket gør det nemmere at transportere og levere aggregatet, og ifølge Swegon er Gold 12 derfor ideel til renoverings- og ombygningsprojekter.
Intelligent indbygning
Hele Gold-serien har som standard den intelligente, indbyggede automatik IQnomic, som regulerer og kontrollerer tryk, luftmængder, temperaturer, energieffektivitet og driftstider.
Desuden skulle Gold kunne blive tilsluttet de fleste kommunikationssystemer samt traditionelle Building Management Systems.

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Geovent

Sponseret

Store emner kræver fleksibel udsugning

Installator.dk

Lemvigh-Müller markerer milepæl for nyt centrallager

Installator.dk

Helikoptere tjekker beplantning ved 1.200 adresser langs elnettet

Installator.dk

CEPOS: Forsyningspriser kan sænkes med skarpere regulering

Installator.dk

Grønt lys for InstallatørGruppens opkøb af nordjysk installatør

Installator.dk

Ny sikkerhedskoncern går på opkøbsjagt i Norden: Danmark er et nøglemarked

Installator.dk

Forbrugerrådet: Aconto-opkrævninger bør afskaffes

Installator.dk

Koble udvider til Sønderjylland med ny partner i Tønder

Installator.dk

TEKNIQ: Forhøjet seniorfradrag kan ikke stå alene

Installator.dk

Energinet sparer 650 mio. kr. på reserver i 2026

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle