Mere it stiller nye krav til sikkerheden

Via tidssvarende nødstrømsanlæg er det i dag muligt at sikre følsomt udstyr mod udsving og udfald i el-forsyningen. Det stigende strømforbrug og den øgede varmeudvikling kræver imidlertid kølearkitektur og overvågningssystemer, som er gearet til nutidens hårdt belastede servere.

Af Peter Jürgensen

Stadig flere forretningsgange i virksomhederne bliver i dag drevet frem af it. Dette har samtidig skabt langt større sårbarhed.
Serverrummenes størrelse er på få år vokset betydeligt, lige som den øgede vægtfylde skal komprimeres ned på stadig mindre plads. Herved er behovet for mere strøm med deraf følgende varmeudvikling - på et beskedent areal - blevet øget. Resultat er, at afhængigheden af stabil drift er blevet tilsvarende højere.

Virksomheden APC er i dag én af de førende udviklere og producenter af integrerede løsninger til nødstrømsanlæg, herunder strømfordeling, rack-skabe og luftafkøling, som alt sammen pakkes ind i overvågningsplatforme. Ind imellem henvender en virksomhed sig først til APC for at købe et nødstrømsanlæg, når den har mærket konsekvenserne af en strømafbrydelse, herunder tab af vigtige data

”Vi tager det for givet, at der kommer 230 Volt 50 Hz-vekselstrøm ud af stikkontakterne. Kendsgerningen er imidlertid, at der samtidig kommer alt mulig andet snavs ud, som f.eks. under- eller overspænding. Ydermere forekommer strømafbrydelser med jævne mellemrum. Alt dette er med til at underminere den stabile drift, som virksomheder og institutioner er helt afhængige af. Derfor er det under alle omstændigheder risikabelt ikke at investere i et nødstrømsanlæg,” mener Distributions Account Manager, Daniel Stello fra APC.

”De nødstrømsanlæg, som er udviklet i dag, er i stand til at filtrere den elektricitet, som bruges i dagligdagen. Samtidig har de, i tilfælde af strømafbrydelse, en energireserve af strøm, som kan holde serverrum og andet nødvendigt udstyr kørende i tilstrækkelig lang tid til, at udstyret kan lukkes forsvarligt ned, eller indtil dieselgeneratoren kan tage over”.
Gennem de senere år er forventningerne til, hvad datacentraler skal kunne magte, blevet langt større, hvilket har været med til at skubbe på den teknologiske udvikling. Ikke mindst kravene til oppetider er således øget betragteligt. Dertil kommer stadig større krav til overvågning. Endelig forventes det, at stort set alle komponenter til serverrum i dag er fejltolerante.

Bedre kølearkitektur
”Vi er nu i stand til at sikre kontinuerlig nødstrøm via en batteribank, som er indbygget i UPS’en”, fortæller Daniel Stello. ”Ydermere afhjælper vi de køleudfordringer, der opstår i forbindelse med etablering af serverrum med høje strømdensiteter og dermed høj varmeudvikling. Man kan dele det skarpt op ved at sige, at al energi, der kommer ind i rummet via strøm, også kræver et tilsvarende output af varme, og i kraft af densiteten i processorkraften, vil varmeudviklingen under alle omstændigheder være meget høj. Tidligere var det tilstrækkeligt med et anlæg, som blot kølede rummet. Men i dag, hvor densiteten er kommet over fire og fem Kilowatt pr. rack-skab, er traditionel kølearkitektur ikke længere gearet til de krav, som stilles til de nye serversystemer. Derfor har det også været nødvendigt at udvikle en ny og mere effektiv arkitektur for køling.”

APC opbygger således serverrum ud fra standardiserede byggeklodser og forenkler dermed etablering, drift, vedligehold og udvidelse.

De fysiske trusler
”Det er den samme filosofi, som man har set indenfor standardisering af alle andre industrier, og fordelen herved er først og fremmest, at man har gennemtestede produkter”, siger Daniel Stello.

”Afhængigt af anlæggets alder og type, vil det i dag være muligt at spare 15-20 procent af energiforbruget i forhold til for ti år siden. Ydermere er det blevet muligt at foretage sikker nedlukning af kritiske datasystemer. Det sker via softwareagenter, som ligger på hver enkelt server. Disse kommunikerer med nødstrømsanlægget, og i tilfælde af at der opstår en kritisk situation i strømforsyningen, vil softwareagenten på den pågældende server selv kunne påbegynde nedlukningen.”

Det er også blevet muligt at overvåge fysiske trusler i serverrum som f.eks. temperatur, fugtighed, luftflow samt menneskelige fejl
”Især er det vigtigt at holde øje med temperaturen, fordi den er en indikator for, hvor varme systemerne bliver, og der er naturligvis en maksimal grænse for, hvor meget varme det følsomme udstyr kan tåle”, siger Daniel Stello. ”Luftfugtigheden skal også være stabil, og skal derfor kunne kontrolleres. ”Hvis køleanlægget ikke kører optimalt, kan der blive trukket fugt ud af luften. Dermed risikerer man opbygning af statisk elektricitet. Hvis luftfugtigheden derimod bliver for høj, får man problemer med kondensering.”

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Danmarks første vindmøllebatteri skal aflaste elnettet

Installator.dk

Danmarks første vindmøllebatteri skal aflaste elnettet

Installator.dk

Eltel vinder landsdækkende aftale Vejdirektoratet

Installator.dk

Daikin vil være blandt markedslederne på varmepumper om tre år

Installator.dk

Massivt brug af AI i det tekniske erhvervsliv

Installator.dk

Nyt partnerskab skal give el- og VVS-elever adgang til ny teknologi

Installator.dk

Ny DataHub kan give midlertidige driftsforstyrrelser

Installator.dk

Minister: Batterier er geniale

Installator.dk

Brødrene Dahl får ny salgsdirektør

Installator.dk

Grundfos samler pumpestyring til HVAC på én platform

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Commissioning

På dette kursus lærer du om commissioning-processen til bygninger, så du selv kan lede/deltage i en commissioning-proces uanset, om du er bygherre, rådgiver eller entreprenør.

Dato

15.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

21.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus