Mere konkurrence på vej på markedet for stikkontakter

Erhvervsmanden Klavs Larsen, der står bag FOSS Europe A/S introducerer, i dag en nye serie stikkontakter og afbrydere, der skal konkurrere med Schneider Electrics LK-kontakter, der sidder tungt på det danske marked. Den nye serie - Switch Curveline - skal sælges både i byggemarkedet og gennem installatører.

Den nye serie af kontakter og afbrydere - Switch Curveline - er formgivet af den danske designer Thomas Suchozebrski og fås i forskellige udgaver bl.a. med indbygget USB-a/USB-c udtag for opladning.. Foto: FOSS Europe A/S

Den nye serie af kontakter og afbrydere er bliver i butikkerne markedsført under Smart Home-varemærket FESH og indeholder også intelligente kontakter og udtag med USB-a/USB-c samt Smart Home-funktioner.

“Vi giver ikke bare forbrugerne en ny design-mulighed. Vi giver også forbrugerne nye Smart Home-funktioner i stikkontakterne og markant lavere priser,” siger Klavs Larsen.

Den nye stikkontakt-serie sælges fra 2. december i en række byggemarkeder og netbutikker bl.a. Bauhaus, XL Byg, Greenline.dk, LavprisEL.dk m.fl.

Serien vil også kunne fås gennem el-installatører, og både grossisterne Brødrene A. & O. Johansen samt Lemwigh-Müller sælger serien. Foss Europe yder 10 års kvalitetsgaranti på serien, som passer i alle markedets eksisterende dåser og rammer, skriver virksomheden i en pressemeddelelse.

Den nye serie er formgivet af den danske designer Thomas Suchozebrski.

Comeback efter vundet sag

Serien markerer Klavs Larsens comeback på markedet, efter han i 2018 vandt en langvarig retssag, der slog fast, at hans tidligere produkter lovligt måtte sælges. Schneider Electric fik tilbage i nullerne nedlagt fogedforbud med påstand om, at Klavs Larsens stikkontakters design var for tæt på LK-serien, men tabte sagen i Højesteret i 2012 og ifølge Klavs Larsen blev dømt til at betale en erstatning på 60 mio. kr. i Østre Landsret i 2018.

Klavs Larsen understreger, at Switch Curveline-serien er meget grundigt vurderet af jurister med speciale i ophavsret.

”Vi går selvfølgelig kun på markedet med en ny serie stikkontakter, fordi vi har lavet vores forarbejde grundigt og seriøst ligesom i 2004, hvor vi endte med Højesterets ord for, at vores design var unikt og aldrig skulle have været bremset. Vi har designet en ny serie af stikkontakter, der på samme tid er både klassiske og nytænkende i sit udtryk. Vi glæder os til at give både installatører og forbrugere et prisvenligt alternativ,” siger han.

I de senere år har LK-serien kun været udfordret af den norske virksomhed SG Armaturen, der i 2024 lancerede en serie afbrydere og kontakter til det professionelle marked.

Et tidligere forsøg fra SG i 2022 blev bremset, da Schneider Electric fik nedlagt fogedforbud ved Sø- og Handelsretten.

Den nyeste serie fra SG Armaturen krænker ifølge Schneider Electric Danmark også deres intellektuelle ejendomsret og markedsrettigheder og selskabet lagde derfor i oktober i fjor en nye sag an mod det norske selskab.

-emte

”Jeg håber og tror på, at det professionelle marked og installatørerne såvel som forbrugerne er interesserede i at bakke op om, at vi nu giver dem flere valgmuligheder og dermed mere sund konkurrence på markedet for stikkontakter. Vi ved jo allesammen, at det både giver bedre priser og mere innovation over tid,” siger den fynske erhvervsmand Klavs Larsen.. Foto: FOSS Europe A/S

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

02.12.2025Installator.dk

Mere konkurrence på vej på markedet for stikkontakter

02.12.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Præmonterede M12 push-pull stik til Ethernet applikationer

02.12.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Enkel signalkabling med M12 push-pull stik

02.12.2025Alcadon ApS

Sponseret

Hvad er ligheden mellem ugens præmie og intelligente PDU’er?

01.12.2025Alcadon ApS

Sponseret

[NY PRÆMIE] Nyt spørgsmål, som vi VED du godt kan svare på!

28.11.2025Installator.dk

800.000 kunder får lavere elregning i december

28.11.2025NKT (Denmark) A/S

Sponseret

Black Week er i gang!

27.11.2025Installator.dk

Dansk virksomhed om messedeltagelse: Det er en investering i fremtiden

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle