Middelfart satser på klimavenlige gadelamper

Middelfart Kommunes nye gadelamper har solceller og batteri, og derfor sparer de også kommunen for en masse CO2-udledning.

Middelfarts borgmester, Johannes Lundsfryd Jensen (S), mener, at kommunens nye grønne gadelamper er en klar investering i fremtiden. Foto: Middelfart Kommune..

Det skriver TV2/Fyn på sin hjemmeside.

Allerede for tre måneder siden blev der som led i et testforsøg sat otte af disse grønne gadelamper op. De har nu bestået testen, og ifølge Middelfarts borgmester, Johannes Lundsfryd Jensen (S), er opsætning af denne type gadelampe en klar investering i fremtiden.

”Det betyder, at vi kommer til at bruge mindre CO2. Både i forhold til at producere lampen, men også i forhold til det daglige forbrug. Der er ingen tvivl om, at det er en god økonomisk fidus - i hvert fald på længere sigt”, siger borgmesteren til TV2/Fyn.

Udviklet over de seneste tre år
De nye gadelamper er udviklet af to lokale erhvervsfolk Jan Jacobsen og Ole Bo Lybæk Larsen i samarbejde med Middelfart Kommune gennem de sidste tre år.

Når det bliver aften og mørket sænker sig, tændes lamperne af sig selv, og man behøver ikke frygte, at der ikke er nok sollys til at lade lampens batteri op.

”Det unikke ved den her lampe er, at vi arbejder med en teknologi, som giver en tre gange så effektiv gadelampe. Det betyder, at vi på et relativt lille areal, nemlig på toppen af lampen, har nok plads til på én dags opladning at præstere ni dages gadebelysning”, siger Jan Jacobsen til TV 2/Fyn.

Læs også: Færdigt arbejde: 29.000 gadelamper har fået LED-pærer i Aarhus

En traditionel gadelampe, som får strøm fra el-værket, udleder 50 kilo CO2 om året, mens Middelfarts nye gadelamper udleder 0 kilo CO2 om året. Det betyder, at en kommune med 1.000 grønne gadelamper vil kunne spare 50 tons på CO2-regnskabet årligt.

- JMA

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

PHOENIX CONTACT

Sponseret

Push-X produktprogrammet fortsætter med at vokse

Installator.dk

Energinet: Tidsplan for 13 fremrykkes - 7 anlægsprojekter tager længere tid

Installator.dk

Hård start for InstallatørGruppen på børsen

Installator.dk

SIF Gruppen etablerer SIF Energi med fokus på private energikunder

Installator.dk

AURA samler energi- og fiberforretning

Installator.dk

Forsyningstilsynet tjekker Energinets nye model

Installator.dk

Andel fyrer mangeårig Clever-direktør

Installator.dk

Brødrene Dahl styrker køleforretningen

Installator.dk

Bravida sætter strøm til varebilerne = markant lavere omkostninger og gladere montører

Installator.dk

Mind Energy: Varm og tør sommer kan presse elpriserne op

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle