Mindre etageareal fuldført i 2020 end i 2019

En opgørelse fra Danmarks Statistik viser, at det samlede fuldførte etageareal i 2020 er på 7,2 millioner m2, hvilket er et fald på 12 procent i forhold til 2019.

Konjunkturbarometer for erhvervene januar 2021 viser, at byggeriets sammensatte konjunktur indikator i januar 2021 er på niveau med januar 2020. Foto: Danmarks Statistik..

Det samlede fuldførte etageareal i fjerde kvartal 2020 endte på 1,8 millioner m2, hvilket er en stigning på 2 procent i forhold til tredje kvartal. Denne stigning er drevet af en stigning i fuldførelsen af erhvervsbygninger på 15 procent, mens de øvrige bygningstyper faldt i forhold til tredje kvartal. Dermed endte det samlede fuldførte etageareal i 2020 på 7,2 millioner m2, hvilket er et fald på 12 procent i forhold til 2019.

Derudover blev der fuldført 9.576 boliger i fjerde kvartal, hvilket er et fald på 5 procent i forhold til tredje kvartal. I hele 2020 blev der fuldført 35.487 boliger, hvilket er en stigning på 4 procent i forhold til 2019.

Påbegyndt etageareal falder

Det påbegyndte etageareal i fjerde kvartal var 1,5 millioner m2, hvilket er et fald på 1 procent i forhold til tredje kvartal. Dermed endte det samlede påbegyndte etageareal i 2020 på 6,9 millioner m2. Det påbegyndte etageareal faldt dermed ligesom det fuldførte etageareal med 12 procent i forhold til 2019. Det skal dog bemærkes, at opgørelse af det påbegyndte byggeri er behæftet med usikkerhed grundet forsinkelser ved registrering i BBR.

Konjunkturbarometer for erhvervene januar 2021 viser, at byggeriets sammensatte konjunktur indikator i januar 2021 er på niveau med januar 2020. Dermed er denne indikator, efter at have dykket det meste af 2020, tilbage på samme niveau, som før COVID-19 ramte Danmark. Samtidig viser Beskæftigede ved bygge og anlæg fjerde kvartal 2020, at antallet af beskæftigede i byggeriet også er tilbage på samme niveau som før COVID-19.

-CH

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

AO: Stabil start på 2026 trods vejrudfordringer

Installator.dk

Brancheorganisation: Brug for strategi for batterier og øget fleksibilitet i elnettet

Installator.dk

Ny salgschef i Schneider Electric: Skal omsætte energidata til konkret effekt

Installator.dk

Efterspørgslen på varmepumper stiger – men salget halter efter

Installator.dk

Blackstone investerer milliarder i Eurowind Energy

Installator.dk

Norlys kommer ud af 2025 med milliardtab

Installator.dk

Verdo får trecifret million-tab og sælger ud

Installator.dk

Energi Fyn lander hidtil bedste resultatet

Installator.dk

Grønne energiløsninger - muligheder i en tid med bump på vejen

Installator.dk

Pettinaroli A/S fejrer 50 år i VVS-branchen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle