Mindre sort - mere grøn energi forbrugt i første tre kvartaler

Forbruget af kul faldt 30,3 pct., og naturgasforbruget faldt 10,8 pct. i de første ni måneder af 2023 sammenlignet med samme periode året før. Samtidig voksede bionaturgasandelen af gasforbruget til 33 pct. og elproduktionen fra solceller steg hele 55 pct, viser Energistyrelsens opgørelse.

Forbruget af kul faldt 30,3 pct., og naturgasforbruget faldt 10,8 pct. i de første ni måneder af 2023 sammenlignet med samme periode året før. Samtidig voksede bionaturgasandelen af gasforbruget til 33 pct. og elproduktionen fra solceller steg hele 55 pct, viser Energistyrelsens opgørelse.. Foto: Semco Maritime

Danmarks faktiske energiforbrug faldt med 1,8 pct. i de første ni måneder af 2023 i forhold til samme periode i 2022. Det var især det samlede forbrug af kul, der faldt 30,3 pct., og på de centrale kraftværker var kulforbruget 38,1 pct. lavere i de første ni måneder af 2023 sammenlignet med det gennemsnitlige kulforbrug i de seneste fem år.

Forbruget af naturgas var 10,8 pct. mindre end i samme periode sidste år. Det lavere forbrug af naturgas skyldes dels et fald i forbruget af gas på 3,0 pct. og samtidig en stigning i andelen af bionaturgas i ledningsgassen, så forbrugernes gas (inkl. offshore forbrug) i de første ni måneder af 2023 bestod af 32,7 pct. bionaturgas i forhold til 26,8 pct. i samme periode i 2022.

Forbruget af vedvarende energi steg 0,3 pct. i årets første 9 måneder. Mens den samlede vindkraftproduktion var 1,6 pct. lavere end året før, steg elproduktionen fra solceller 55,2 pct. i forhold til den tilsvarende periode i 2022. Det skyldes især, at der er kommet flere solcelleanlæg i drift.

-emte

Kilde: Energistyrelsen. Foto: Energistyrelsen

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Nyuddannede elektrikere og vvs’ere kommer hurtigt i job

Installator.dk

Varmepumpesalget i hopla: Bedste kvartal i flere år

Installator.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Installator.dk

Sinal henter ny kommerciel direktør

Installator.dk

Batterier vinder frem hos boligejere og virksomheder

Installator.dk

Bravida får stor teknikentreprise på nyt datacenter

Installator.dk

TEKNIQ og Blik & Rør går sammen om mental trivsel

Installator.dk

A&O skruer op for forventningerne efter stærkt kvartal

Installator.dk

Kapitalfond køber sig ind i SD+: Skal firedoble forretningen

Installator.dk

Bravida indgår landsdækkende aftale med Salling Group

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup