Minister bøjer sig for solcelleejere

Efter en kraftig reaktion hos 82.000 solcelleejere har klima- og energiminister Lars Christian Lilleholt nu bedt Energinet.dk om at finde alternative løsninger i sagen om omdiskuteret ekstraregning.

Nu vil klima- og energiminister Lars Christian Lilleholt alligevel gerne hjælpe de 82.000 solcelleejere, der risikerer at få en ekstra stor regning på grund af ny afregningsmodel. Foto: Energi-, Forsynings-, og Klimaminsteriet. .

For kun en måned siden ville klima- og energiminister Lars Christian Lilleholt (V) slet ikke gå ind i sagen om Energinet.dk's forslag om en ny måde at afregne strøm på fra 2018, der i sidste ende kunne betyde højere udgifter for op mod 82.000 solcelleejere.

Men nu har piben imidlertid fået en anden lyd. For nu har ministeren meddelt, at han bøjer sig for kritikken fra solcelleejerne og vil i stedet forsøge at slå en streg over den omdiskuterede ekstraregning, skriver Finans.dk:

”Energinet.dk har foreslået en model, der har ført til kraftig reaktion hos solcelleejerne. Det har jeg registreret mig. Og på den baggrund har jeg bedt Energinet.dk og ministeriet om at få alternative modeller på bordet”, siger Lars Christian Lilleholt til Finans.dk og fortsætter:

”Jeg vil gerne se på mulighederne for at hjælpe gruppen af solcelleejere, som er kommet i klemme på den måde, der afregnes på”.

Læs også: Næste generation af solceller er på vej

Uenighed om beløb på ekstraregninger
Ifølge Finans.dk risikerer de 82.000 solcelleejere årlige ekstraregninger på op mod 25 millioner kroner, fordi det statsejede Energinet vil tvinge dem væk fra en særlig prismodel med årsafregning og over mod standarden på markedet.

Beløbet på ekstraregningerne er dog et andet, hvis man spørger Energinet.dk. Her mener man, at de berørte anlægsejere skal betale mellem 200 og 500 kroner ekstra hvert år. Og det er et skøn, der er alt for lavt, mener mange af solcelleejerne.

Således har Dansk Solcelleforening kaldt tiltaget for et klokkeklart løftebrud på en aftale fra 2012, som Venstre selv var med til at indgå, og som fredede solcelleejerne frem mod 2032, skriver Finans.dk.

Læs også: Nye afregningsregler rammer solcelleejere på pengepungen

Hos Energinet.dk vil man på ministerens opfordring åbne sagen igen, selvom man mener, at afregningsmodellen var den bedste og mest effektive for markedet og den, som bedst understøttede tilpasningen til grøn energi:

”Vi noterer os dog, at ministeren ønsker, at vi ser på det igen. Det vil vi gerne bidrage til. Vi starter en dialog med ministeriet, energistyrelsen og branchen igen”, siger Signe Horn Rosted, der er områdeleder, til Finans.dk.

- EL

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Tidligere Verdo-direktør skal stå i spidsen for Odsherred Forsyning

Installator.dk

Tidligere Verdo-direktør skal stå i spidsen for Odsherred Forsyning

Installator.dk

Bornholm rykker tættere på strøm fra planlagt energiø

Installator.dk

70 millioner skal sikre flere elektrikere og VVS'ere

Installator.dk

AI skal frigøre mere kapacitet i elnettet

Installator.dk

Green Power Denmark kræver national plan for elektrificering

Installator.dk

Her vælger markant flere kvinder tekniske erhvervsuddannelser

Installator.dk

Emaldo vil etablere 500 batterianlæg i Europa

Installator.dk

Syv ud af ti virksomheder har oplevet cyberangreb eller forsøg

Installator.dk

Vismænd: Dansk økonomi holder dampen oppe – men blandet udsigt for installationsvirksomheder

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Brunata A/S
Messe
Brunata deltager på Building Green

Building Green CPH er Nordens største og mest toneangivende event om bæredygtighed i byggeriet. Oplev et stort inspirerende rum med ny viden i verdensklasse, konstruktive dialoger, vigtige debatter og en udstilling med praktiske løsninger. Helt gratis!

Dato

28.10.2026

Sted

Lokomotivværkstedet, København

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

28.10.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus - gratis

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

28.10.2026

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

DTU
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

29.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Sikker implementering af systemer

Er det dit ansvar, når virksomheden skal sikre data under transport og ved opbevaring? Så er det vigtigt at vælge en sikker og tilstrækkelig hurtig kryptografisk algoritme.

Dato

29.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværksforsvar og angrebshåndtering

Vil du lære det nyeste inden for trusler, sårbarhed og malware – og samtidig blive skarp på kryptografiske løsninger?

Dato

29.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup