Minister: Det skal være slut med ufine og svindelagtige elselskaber

Klagerne fra elkunder, der føler sig svindlet af tvivlsomme elselskaber, vælter ind hos forbrugerombudmanden. Men nu vil det skal slutte nu, siger fra klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard (M).

Klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard (M) er "meget snart" på vej med en pakke stramninger, der skal stoppe "lykkeriddere og plattenslagere" i blandt elselskaberne.. Foto: Regeringen.dk

Der er for mange brådne kar i energibranchen, der skader kunderne og giver hele branchen et ufortjent ry, mener Lars Aagaard, der kender branchen indefra efter mere 11 år som adm. direktør i Dansk Energi - i dag Green Power Denmark.

Han er derfor på vej med en pakke af stramninger, der bl.a. skal sætte en stopper for, at “lykkeriddere og plattenslagere, der f.eks.. lukker ufine aktiviteter ned i ét selskab og så bare fortsætter i et nyt selskab,” siger ministeren til Jyllands-Posten.

Der er talrige eksempler på mindre selskaber, der f.eks. snyder kunder ved at lokke med priser, der ikke holder, eller undlader at tilbagebetale alt for høje acontoindbetalinger.

“Vi skal øge forbrugerbeskyttelsen. Det indebærer bl.a. skrappere regler for, hvordan elselskaber skal opføre sig, og hårdere straffe til selskaber, der træder ved siden af reglerne, ligesom det vil blive vanskeligere at etablere et elselskab,” siger Lars Aagaard til avisen.

Hvordan det konkret skal ske, vil han endnu løfte sløret for. Men arbejdet er i gang og “vi kommer med en pakke meget snart,” siger ministeren.

-emte

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Alcadon ApS

Sponseret

[SIDSTE CHANCE] Du kan stadig nå det – men ikke ret længe!

Installator.dk

Juniormesterlære gavner både elev og virksomhed

Installator.dk

Energinet varsler ny model og forlænger pause for nettilslutninger

Installator.dk

Elbiler tager større bid af EU-markedet – Danmark topper igen

Installator.dk

Bravida vinder mio-entreprise på Novo-byggeri

Installator.dk

TEKNIQ: Energipriser og mangel på arbejdskraft truer væksten

Installator.dk

Ewii-bud kan blive vendepunkt for kriseramt Odsherred Forsyning

Installator.dk

El-installatør etablerer nyt energiselskab med batteri-fokus

Installator.dk

Direktør advarer: Millionprojekter kan gå tabt ved længere elnet-pause

Installator.dk

EWII har afgivet bud på kriseramt forsyningsselskab

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

02.06.2026

Tid

15:00

Sted

Vejle

METRO THERM A/S
Konference
Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

I en tid med massive omstillinger stilles der nye krav til både teknologi, digitalisering og forretningsmodeller i varmesektoren. Den 3. juni samler METRO THERM førende stemmer og branchefolk på Hotel Nyborg Strand til en dag, der både udfordrer og inspirerer. Du får perspektiver, konkrete værktøjer og idéer, som du kan bruge i din hverdag – uanset om du arbejder med drift, projektering eller strategi i HVAC-markedet.

Dato

03.06.2026

Sted

Hotel Nyborg Strand

EET Danmark A/S
Kursus
Eksklusivt 2-dages Advanced XProtect Engineering Camp

Bliv skarpere på avanceret Milestone XProtect engineering Er du klar til at tage dine Milestone-kompetencer til næste niveau? Vi inviterer til et eksklusivt 2-dages MEC-kursus (Milestone Engineering Camp) – et avanceret teknisk kursus for dig, der allerede arbejder med Milestone og ønsker dybere indsigt i installation, optimering, fejlfinding og best practice i komplekse XProtect-miljøer. Kurset giver dig hands-on viden og teknisk forståelse inden for de mest centrale og avancerede områder i Milestone XProtect.

Dato

03.06.2026

Tid

09:00

Sted

EET Danmark - Birkerød

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Horsens)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

09.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell Bygholm, Schüttesvej 6, 8700 Horsens