Minister vil lette små virksomheders deltagelse i offentlige udbud

Virksomheders omkostninger ved offentlige udbud skal begrænses, mener erhvervsministeren, der i samråd med diverse myndigheder og virksomhedsrepræsentanter har flere initiativer på vej.

Erhvervsminister Rasmus Jarlov (K) vil sætte fokus på at gøre det lettere for små og mellemstore virksomheder at deltage i offentlige udbud. Arkivfoto..

Det må ikke være for dyrt og for bøvlet for små og mellemstore virksomheder at deltage i offentlige udbud. Sådan lyder det fra erhvervsminister Rasmus Jarlov (K), der nu vil sætte fokus på området.

”Hvis omkostningerne fylder mere end absolut nødvendigt, kan det hæmme en sund konkurrence om de offentlige opgaver. En stærk konkurrence om opgaverne giver bedre kvalitet og skarpere priser til gavn for borgerne”, siger erhvervsministeren.

Læs også: Små og mellemstore grossister tøver med digital udvikling

Derfor er myndigheder og repræsentanter for indkøbere og leverandører gået sammen om at sætte fokus på at begrænse virksomheders omkostninger ved offentlige udbud. Det sker som opfølgning på anbefalinger fra en arbejdsgruppe nedsat af Erhvervsministeriet.

’Bedre udbud’-kampagnen
Det kommende halve år sætter Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen og partnerne fra kampagnen ”Bedre udbud” emnet på dagsordenen. Der bliver blandt andet offentliggjort vejledninger og analyser med fokus på at få nedbragt omkostningerne, og der bliver arrangeret en række konferencer om emnet, ligesom at hjemmesiden bedreudbud.dk i dag lancerer et tema om at nedbringe virksomhedernes omkostninger, når de deltager i udbud.

”I Danmark har vi mange små- og mellemstore virksomheder, som tilbyder innovative løsninger. Jo mere vi kan fjerne besværet for virksomhederne ved at deltage i offentlige udbud, desto nemmere kan vi åbne op for, at små og mellemstore virksomheder kan deltage i dem”, siger Rasmus Jarlov. 

Læs også: Folketinget vedtager Danmarks første udbudslov
 
Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen står bag kampagnen ”Bedre udbud” i samarbejde med Dansk Industri, Dansk Erhverv, SMVdanmark, Dansk Byggeri, Bygherreforeningen, Foreningen af Rådgivende Ingeniører, Moderniseringsstyrelsen, Foreningen af Offentlige indkøbere, SKI, Kommunernes Landsforening og Danske Regioner.

- JM

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

23.01.2026Installator.dk

Ny DI-brancheplatform skal give teknik- og installationsvirksomheder en større stemme

23.01.2026VELTEK

Sponseret

Branchen er klar og messegulvet er fuldt booket

23.01.2026Installator.dk

Ewii lader droner lede efter utætheder

22.01.2026Installator.dk

Bravida styrker førerpositionen med 21 nye lærlinge

22.01.2026Installator.dk

Analyse af nye atomkraftteknologier i Danmark skudt i gang

21.01.2026Installator.dk

InstallatørGruppen sætter nye aggressive mål for 2026

21.01.2026Installator.dk

Stor vindevent vender tilbage til Danmark

20.01.2026Installator.dk

TEKNIQ: Toldtrusler skaber usikkerhed

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Ledelse af medarbejdere og faglig udvikling

Få indsigt i læring på flere niveauer og få færdigheder til bedre at kunne fremme kompetenceudvikling og opgaveløsning i virksomheden.

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Udviklingsmetoder og udviklingsprocesser

Vil du styrke dine kompetencer inden for systematiske metoder til analyse, design og implementering af objektorienterede systemer? Så er dette kursus, som også er et diplommodul, interessant for dig.

Dato

28.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

28.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

29.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager på Vandværksmesse i Roskilde

Riv en dag ud af kalenderen og få ny viden med hjem på Danske Vandværkers fagmesse.

Dato

29.01.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Kongres- & Idrætscenter