Mobilen ind i klimakampen

SMS-beskeder om elforbruget kan reducere husholdningernes forbrug med op mod 2 procent. Det viser et stort forsknings- og udviklingsprojekt, FEEDBACK.

SMS-beskeder om elforbruget kan reducere husholdningernes forbrug med op mod 2 procent. Det viser et stort forsknings- og udviklingsprojekt, FEEDBACK, hvor over 300 danske husstande i et år jævnligt har modtaget beskeder om deres aktuelle elforbrug. Formålet med FEEDBACK-projektet har været at udvikle og teste nye teknologiske platforme for løbende feedback om elforbruget til forbrugerne, samt at teste om tilbagemeldingerne giver besparelser på elforbruget.
Projekt FEEDBACK er udført i 2006-2008 af forskere fra blandt andet Roskilde Universitet og Københavns Universitet i samarbejde med softwareudvikleren Zonith A/S samt SYD ENERGI og med finansiering fra energiselskabernes brancheforening Dansk Energi.
”Deltagerne testede forskellige feedback-modeller, hvor de modtog sms- eller e-mailbeskeder om elforbruget hver dag, uge eller måned eller afhængigt af afvigelser fra forbruget i den foregående periode”, siger direktør for Zonith A/S, Kristian Hartvig Stiesmark.
Både testgrupperne og kontrolgrupperne havde et lavere elforbrug i 2007 end i 2006, men testgruppernes forbrug faldt mest.
Selvom den opnåede elbesparelse ved brug af feedbacksystemet i sig selv ikke opvejer udgiften til installation af intelligente elmålere, kan systemet være en god forretning.
”Opsætningen af intelligente elmålere er allerede godt i gang flere steder i landet, hvor man installerer målerne for at opnå administrative besparelser og større gennemskuelighed for forbrugerne. I den situation vil feedback-teknologien både gavne miljøet og bidrage til en øge rentabiliteten af de nye målere”, siger ekstern lektor Anders Larsen fra Roskilde Universitet.

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Første spadestik til Danmarks største højspændingsstation

Installator.dk

Første spadestik til Danmarks største højspændingsstation

Installator.dk

Green Power Denmark introducerer vidensbank om energi

Installator.dk

V2Grid: Den oplagte løsning har fortsat lange udsigter

Installator.dk

Norlys afsætter 50 mio. kr. til grønne og innovative projekter

Installator.dk

Danmarks 2030-klimamål står til at blive indfriet

Installator.dk

Social bæredygtighed kan styrke elbranchen

Installator.dk

El-varebiler står for fire ud af ti nyregistreringer

Installator.dk

InstallatørGruppen køber elinstallatør i Bern

Installator.dk

Ny segmentdirektør for EL i Lemvigh-Müller

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle