Moderne fagjournalistik kræver relevans, aktualitet og læserværdi

Fagmagasinet Installatør sætter i 2023 endnu mere fokus på læserværdi. Det sker ved at skifte de traditionelle temalister ud med pop-up specialtemaer, som redaktion og salgsteam løbende udvikler. Sammen med læserne og branchen og med hurtige reaktionstider.

"Der sker alt for mange hastige forandringer til, at en tidshorisont på 12-18 måneder giver mening i et moderne medie. Vi vil derfor løbende se på, hvor skoen trykker hos vores læsere, og så vil vi udvikle nichetemaer, der kaster lys på udfordringer og mulige løsninger”, fortæller Martin Quarder. Arkivfoto..

Temaer planlagt for et helt udgivelsesår har været kutyme i alle dele af den trykte mediebranche i årtier. Den tradition gør udgiveren af fagmagasinet Installatør nu op med.

”Vi i Horisont Gruppen, som udgiver Installatør og tre andre specialmedier, har besluttet, at det er tid til at tænke nyt og lancerer nu en helt ny udgivelsesstrategi. Den nye strategi betyder, at temaer bliver pop up specialtemaer, der springer ud af ting, der vedkommer læsernes arbejdshverdag her og nu”, fortæller administrerende direktør Rasmus Brylle og tilføjer:

Fra 12 måneder til realtid
”Traditionelle temaer er planlagt 12-18 måneder i forvejen, og både erhvervs- og samfundsliv er i dag præget af en hurtig forandrings- og udviklingstakt. Vi mener derfor, der som medie er brug for at reagere hurtigere. I erhvervslivet taler vi meget om transparens og data i realtid. Det skal også gælde for vores fagmedier. Derfor udvikler vi specialtemaer som en løbende proces hen over året”.

Martin Quarder, der er sales & business developer, understreger, at strategiskiftet er et udtryk for, at Horisont Gruppen sætter endnu mere tryk på at levere værdi til læserne. ’Værdi’ skal forstås som indhold, der kan hjælpe med at udvikle læsernes forretning og arbejdshverdag her-og-nu.

Mere nærværende og præcis
”Vi vil være vedkommende, relevante og nærværende for vores læsere. Pop up specialtemaerne skal være vidensdelende og engagerende. Tiden er løbet fra temaplaner, der er fastlagt 12-18 måneder ud i fremtiden. Der sker alt for mange hastige forandringer til, at en tidshorisont på 12-18 måneder giver mening i et moderne medie. Vi vil derfor løbende se på, hvor skoen trykker hos vores læsere, og så vil vi udvikle nichetemaer, der kaster lys på udfordringer og mulige løsninger”.

Martin Quarder fremhæver, at skiftet fra de traditionelle temaer til pop up specialtemaer, der bliver udviklet, mens ’toget kører’, skal understøtte et skifte mod et mere organisk medie, som går dybere, bliver mere præcis og vil være i stand til at reagere hurtigere på nye tendenser og brancheudviklinger.

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Emaldo vil etablere 500 batterianlæg i Europa

Installator.dk

Vismænd: Dansk økonomi holder dampen oppe – men blandet udsigt for installationsvirksomheder

Installator.dk

Verdo Energy Systems solgt – 50 medarbejdere følger med

Installator.dk

Dansk AI-virksomhed overvåger 45.000 tekniske anlæg

Installator.dk

InstallatørGruppen køber schweizisk VVS-virksomhed

Installator.dk

Enhedslisten vil give elbil-checks til udvalgte

Installator.dk

Høje elpriser får fjernvarmens elforbrug til at styrtdykke

Installator.dk

Nye regler for elnettet træder i kraft: Her er konsekvenserne for virksomhederne

Installator.dk

Mere end hver anden nye varebil var elektrisk i 3. kvartal

Installator.dk

Elprisen er den højeste i fire år – men elkunder slipper alligevel billigere

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 2

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole

DTU
Efteruddannelse
Agile projekter - online undervisning

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

22.10.2026

Tid

17:00

Sted

Online

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager ved Boligforeningernes Dag i Aarhus

Kom og vær med, når vi igen afholder Boligforeningernes Dag i Aarhus! Messen er gratis og åben for bestyrelsesmedlemmer og engagerede beboere fra andels-, ejer- og almene boligforeninger.

Dato

24.10.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus Congress Center

Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg – 360° projektering, installation og service

Solcellemarkedet er en stor del af den grønne omstilling, og derfor ser vi flere og flere solcelleanlæg blive installeret på ledige tagflader, bygninger og grønne arealer.

Dato

27.10.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Vejen