Morten Hatting rykker op i Saint-Gobain Distribution Danmark

På 28 år er Morten Hatting steget i rækkerne fra en elevplads hos Brødrene Dahl til nu at være kategori- og indkøbsdirektør i Saint-Gobain Distribution Danmark.

Det er en mand, der har tilbragt hele sin karriere i Brødrene Dahl, som nu får det øverste ansvar for moderselskabets, Saint-Gobain Distribution Denmarks, indkøbs- og leverandøraftaler. 47-årige Morten Hatting startede som elev i Brødrene Dahl i 1985 og har siden avanceret med større og større ledelsesmæssigt ansvar. Fra salgsleder og filialchef til områdechef, produktdirektør og senest kategoridirektør i kæden. Nu rykker han endnu et trin op og får det øverste ansvar for kategori og indkøb i koncernen. 

Som nyudnævnt kategori- og indkøbsdirektør i Saint-Gobain Distribution Denmark vil Morten Hatting sikre, at VVS installatører, tømrer og andre håndværkere altid har adgang til det optimale sortiment, når de handler hos landets største VVS-grossist Brødrene Dahl eller i Optimeras byggecentre.

Med den nye titel følger ansvaret for en afdeling med 40 medarbejdere og en plads i Saint-Gobain Distribution Denmarks ledergruppe. 

”Morten Hatting har både det dybe kendskab til virksomheden og den indgående indsigt i kunderne, som kræves for at sammensætte et sortiment, der skaber værdi på flere fronter. Vores rolle er at tilbyde de produkter, der giver vores kunder konkurrencekraft. Vi vil ikke have alt på hylderne, men vil differentiere os med de bedste løsninger i forhold til pris og kvalitet. Det match er Morten Hatting den rette til at sikre”, siger Lars Fournais, administrerende direktør i Saint-Gobain Distribution Danmark i en pressemeddelelse.

Var kategoridirektør hos Brdr. Dahl
Morten Hatting er ifølge virksomheden kendt som en resultatorienteret leder, der gerne stiller spørgsmål ved det bestående og aldrig takker nej til en udfordring. Han er pragmatiker, men ser frem til at arbejde mere med strategien.

”Jeg glæder mig til komme tættere på det strategiske og til at tilføre mine værdier til opgaven. I min verden er handel noget, der foregår mellem mennesker, og derfor er relationer, loyalitet og troværdighed det centrale fundament. Men vi skal også afspejle den dynamiske verden, vi er en del af. Tilgængelighed og hastighed er derfor også to vigtige pejlemærker, vi skal arbejde med”, siger Morten Hatting, kategori- og indkøbsdirektør i Saint-Gobain Distribution Danmark.

Morten Hatting kommer fra stillingen som kategoridirektør i Brødrene Dahl. I tilgift hertil havde han også ansvar for moderselskabet Saint-Gobains nordiske indkøbsaftaler. Dette ansvarsområde beholder han. 

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

METRO THERM A/S

Sponseret

Mød METRO THERM på Dansk Fjernvarmes Landsmøde

Installator.dk

Green Power Denmark kræver national plan for elektrificering

Installator.dk

Her vælger markant flere kvinder tekniske erhvervsuddannelser

Installator.dk

Emaldo vil etablere 500 batterianlæg i Europa

Installator.dk

Syv ud af ti virksomheder har oplevet cyberangreb eller forsøg

Installator.dk

Vismænd: Dansk økonomi holder dampen oppe – men blandet udsigt for installationsvirksomheder

Installator.dk

Verdo Energy Systems solgt – 50 medarbejdere følger med

Installator.dk

Dansk AI-virksomhed overvåger 45.000 tekniske anlæg

Installator.dk

InstallatørGruppen køber schweizisk VVS-virksomhed

Installator.dk

Enhedslisten vil give elbil-checks til udvalgte

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg – 360° projektering, installation og service

Solcellemarkedet er en stor del af den grønne omstilling, og derfor ser vi flere og flere solcelleanlæg blive installeret på ledige tagflader, bygninger og grønne arealer.

Dato

27.10.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Vejen

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager på Building Green

Building Green CPH er Nordens største og mest toneangivende event om bæredygtighed i byggeriet. Oplev et stort inspirerende rum med ny viden i verdensklasse, konstruktive dialoger, vigtige debatter og en udstilling med praktiske løsninger. Helt gratis!

Dato

28.10.2026

Sted

Lokomotivværkstedet, København

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

28.10.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus - gratis

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

28.10.2026

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

DTU
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

29.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup