MTO electric overtager EL:MATIK

Vejle-virksomheden MTO electric har købt alle aktiviteter i EL:MATIK

Mads A. Velbæk (t.v.) og Michael Johansen (t.h.) fra MTO byder Klaus Hansen velkommen. .

Fra første januar har MTO electric overtaget alle aktiviteter i EL:MATIK. Den tidligere EL:MATIK-direktør og ejer Klaus Hansen får nyt domæne på salgskontoret hos MTO electric i Vejle og skal være med til at styrke salgsindsatsen som Key Account Manager.

EL:MATIK har gennem 50 år slået sit navn fast som en troværdig leverandør med produkter af høj kvalitet. Virksomheden blev etableret helt tilbage i 1964 under navnet ELESA ved fabrikant S.A. Pedersen, der var en af pionererne, som introducerede den loddefri kabelsko i Danmark.

Viderefører produkter og kompetencer
”Med integrationen af EL:MATIK i MTO electric, bliver både produkter, kompetencer og relationer fra EL:MATIK videreført i en samlet, styrket organisation, som i forvejen har en mangeårig erfaring fra branchen”, siger direktør i MTO electric Michael Johansen i en pressemeddelelse.

Alle eksisterende produkter bliver videreført hos MTO electric og Klaus Hansen vil fortsat stå til rådighed for både eksisterende og nye kunder, som ønsker rådgivning og salgssupport.

MTO electric a/s repræsenterer mere end 40 europæiske leverandører og leverer en samlet palette af el-komponenter, kapslingsløsninger, tavletilbehør og nicheprodukter. Produkterne lagerføres i vid udstrækning, hvilket muliggør dag-til-dag levering. MTO electric a/s tilbyder også kundetilpassede løsninger med f.eks. specielle tekniske data, dimensioner eller farver. Produkterne tilpasses i egen montageafdeling eller via samarbejde med leverandører, som kan specialfremstille produkter.

-LA

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Tommy Ahlers: Batterier skal spille en større rolle

Installator.dk

TEKNIQ-ønske til BR-revision: Skru ned for dokumentationskrav til simpelt byggeri

Installator.dk

Energinet: Flere transmissionsprojekter holder tid og budget

Installator.dk

Interessen for varmepumper stiger markant: Ansøgninger om tilskud næsten fordoblet

Installator.dk

Telesikring køber Securitec og overtager 350 kunder

Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager elinstallatør i Sønderjylland

Installator.dk

Unidrain finder ny salgschef internt

Installator.dk

Cerius-Radius vil stramme reglerne for elleverandører

Installator.dk

Solceller satte sommerrekord

Installator.dk

Lyset skal ikke bare tændes – det skal skabe værdi

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Aalborg Ø)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

08.09.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Aalborg Øst, Hadsundvej 200, 9220 Aalborg Ø

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - dag

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup