Naturlig ventilation forbedrer museumsoplevelser

Der er mange fordele ved naturlig ventilation, som er både pengebesparende og klimavenligt. Det har museerne Aros, Moesgaard og Louisiana opdaget.

Aros er blandt de museer, der har valgt at få installeret naturlig ventilation. Foto: Anders Trærup/Aros..

Men ifølge administrerende direktør i WindowMaster, Erik Boyter, kan et dårligt indeklima risikere at gøre museumsbesøget til en tung oplevelse.

"Det er typisk ikke noget, vi tænker over, men god ventilation er i sidste ende afgørende for vores velbefindende og dermed vores samlede oplevelse under og efter museumsbesøget", lyder det fra Erik Boyter, som derfor også glæder sig over, at de danske museer prioriterer et sundt indeklima.

ARoS Kunstmuseum, Moesgaard Museum og senest Louisiana Museum of Modern Art er blandt de museer, der tager indeklimaet alvorligt og har installeret indeklimaløsninger med naturlig ventilation.

Naturlig ventilation regulerer bygningens indeklima ved at udnytte de naturlige kræfter skabt af temperaturforskelle mellem det indvendige og udvendige miljø, termisk opdrift i bygningen samt vind omkring bygningen. Naturlig ventilation bliver aktiveret af temperaturniveauet og/eller CO2-niveauet i rummet.

Naturlig afkøling
Hos Moesgaard Museum i Aarhus ser Mikkel Thorsager, der fungerer som teknisk chef, en række fordele ved ventilationssystemet.

"Vi er meget tilfredse med den naturlige ventilation, og det er vores gæster også. For det betyder for eksempel, at vi på varme dage med rigtig mange gæster nemt kan lukke frisk luft ind fra vores foyerområde, så vi dels afkøler rummet på naturligste vis og samtidig får frisk luft ind, uden at klimaet i vores udstillingsområder påvirkes", siger Mikkel Thorsager.

Udover at skabe et sundt og behageligt museumsmiljø for gæsterne, kan prioriteringen af et godt indeklima være en fornuftig økonomisk investering.

Læs også: God vandbehandling giver god luftkvalitet i svømmehaller

"Selv de største kulturinstitutioner er pressede på pengepungen, så når de vælger at investere i naturlig ventilation, er det også et udtryk for, at de gerne vil spare penge på driftsbudgettet samtidig med, at de er interesseret i at skærpe deres grønne profil og naturlig gerne vil give både de besøgende og de ansatte en bedre oplevelse", siger Erik Boyter.

- SMF

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Geovent

Sponseret

Geovent leverer fleksibel udsugningsløsning til Tyskland

Installator.dk

TEKNIQ-ønske til BR-revision: Skru ned for dokumentationskrav til simpelt byggeri

Installator.dk

Energinet: Flere transmissionsprojekter holder tid og budget

Installator.dk

Interessen for varmepumper stiger markant: Ansøgninger om tilskud næsten fordoblet

Installator.dk

Telesikring køber Securitec og overtager 350 kunder

Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager elinstallatør i Sønderjylland

Installator.dk

Unidrain finder ny salgschef internt

Installator.dk

Cerius-Radius vil stramme reglerne for elleverandører

Installator.dk

Solceller satte sommerrekord

Installator.dk

Lyset skal ikke bare tændes – det skal skabe værdi

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Aalborg Ø)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

08.09.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Aalborg Øst, Hadsundvej 200, 9220 Aalborg Ø

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - dag

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup