Naturstyrelsen vælger varmepumper

Naturstyrelsen har gode erfaringer med varmepumper. Så gode, at en stor del af de 1.000 bygninger styrelsen administrerer, potentielt skal have en varmepumpe.

Mange af Naturstyrelsens ejendomme skal have udskiftet varmekilde. Derfor er varmepumper blevet en mere og mere populær varmekilde, for de over 1.000 ejendomme styrelsen ejer. For varmepumper er en god løsning, viser erfaringerne fra de første nyrenoverede bygninger.

Læs også: Danmark går glip af vindmølle-milliarder

”Jeg tror, vi ser en konverteringsbølge i løbet af de næste år”, siger Jens Peter Fischer, skovfoged i Naturstyrelsen, til energy-supply.dk og fortsætter: 

”Vi vil ikke pådutte nogen at udskifte deres nuværende varmekilde og investere i en anden, men jeg tror, det kommer helt naturligt. I de tilfælde, hvor vi har haft dialogen omkring et skifte, oplever vi, at det rykker ved holdningen omkring en ny varmekilde, og ofte er varmepumpen en fornuftig løsning”.  

Læs også: Dong vil sikre det sjællandske elnet

Varmepumpen passer bedre ind sammenlignet med et mere traditionelt brændefyr, som i dagligdagen er mere besværligt at have med at gøre. Dermed kan de både sikre en tids- og energibesparelse i bygningerne, der ofte er af ældre dato, og derfor kan være vanskelige at istandsætte. 

Energiselskabet OK har været partner på projektet.

-JPN

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

16.06.2025Elma Instruments A/S

Sponseret

Mål fra begge ender - Afstandsmåling på et helt nyt niveau!

13.06.2025Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

13.06.2025Fagerhult AS

Sponseret

Det fleksible kontor i et nyt lys – fremtidens innovative belysningsdesign

12.06.2025Alcadon ApS

Sponseret

De 3 mest stillede spørgsmål om webinaret med STL og Alcadon på mandag kl. 10.00

12.06.2025Fagerhult AS

Sponseret

Det fleksible kontor i et nyt lys – fremtidens innovative belysningsdesign

12.06.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

10KW strømforsyning med 2 afkølingssystemer

11.06.2025Alcadon ApS

Sponseret

I næste uge går det HELT NED med Jetting og Alcadon…

11.06.2025Elsikkerhed.dk

Sponseret

Nyt kursus med fokus på sikkerhed i industrien

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle