Nedsættelse af generationsskifte-skatten glæder SMVdanmark

Regeringens beslutning om at nedsætte afgiftssatsen for bo- og gaveafgiften fra 15 pct. til 10 pct. ved generationsskifte og samtidig sikre retskrav på værdiansættelsen vil ifølge SMVdanmark betyde, at flere SMV´ere får lettere ved at gennemføre et generationsskifte.

Alexander Søndergaard, underdirektør i SMVdanmark glæder sig over nedsættelsen af afgiften på generationsskifte, men ser også gerne yderligere tiltag.. Foto: SMVdanmark

“Regeringens udspil vil betyde, at familievirksomheder nu kan beholde flere af deres egne penge, når virksomheden skal overdrages, og det bliver også langt lettere at forudse, hvad de reelle omkostninger ender med at være. Det er rigtig positivt,” siger Alexander Søndergaard, der er underdirektør i SMVdanmark.

Op mod hver ottende af organisationens 18.000 medlemmer står ifølge en undersøgelse overfor et generationsskifte inden for de næste fem år. Og hvis der også i fremtiden skal være familieejede virksomheder i Danmark, er det vigtigt at lempe reglerne, mener han:

”Vi kan jo se, at hvis skatten er for høj på generationsskifte, så vil ejere hellere bruge deres penge i stedet for at levere en stor del til staten. Skattenedsættelser er med til at sikre, at virksomheder kan overleve i generationer i deres lokalsamfund i stedet for at lukke eller blive overdraget til en kapitalfond.”

Alexander Søndergaard ser dog gerne flere tiltag på området og håber på, at politikerne vil være med til at øge bundfradraget, “så man først skal betale skat af værdier, der overstiger f.eks 5 mio. kr.”

I dag ligger bundfradraget på godt 300.000 kr.

-emte

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Venstre fastholder: Vil ikke gennemtvinge udfasning af gasfyr

Installator.dk

Geberit lancerer forbrugerkampagne på tv og streaming

Installator.dk

Vattenfall vinder udbuddene af havvindmølleparker

Installator.dk

EWII: Akutplan for elnettet risikerer at bremse den grønne omstilling

Installator.dk

Green Power Denmark henter ny vice adm. dir. i Miljøministeriet

Installator.dk

Andersen & Heegaard får ny international ejer

Installator.dk

Fjernvarmepuljen åbner med fordoblet støttebeløb

Installator.dk

Nyt projekt skal gøre overskudsvarme til en bedre forretning

Installator.dk

TEKNIQ: Kompetencer vægter højere end ren straffeattest

Installator.dk

Markant fremgang på elinstallatøruddannelsen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle