Nødgenerator sikrer vandforsyning i Randers

Verdo Vand, som dækker godt halvdelen af vandforsyningen i Randers Kommune, har styrket sit beredskab med transportable nødgeneratorer, der sikrer tryk på vandforsyningen i tilfælde af nødsituationer.

Nødgeneratoren ved Hobrovej Pumpestation står klar til at holde vandforsyningen i gang i tilfælde af en nødsituation.. Foto: Verdo

”Nødgeneratorer kan virke som en lille investering, men gevinsten er stor. Vi har nu et system, der automatisk slår til på tværs af hele forsyningsnettet, understøttet af transportable nødgeneratorer, som vi kan køre ud, hvis der opstår behov”, siger Peter Nordahn, chef for Vand og Digital Forsyning i Verdo.


De nye nødgeneratorer er langt fra de eneste foranstaltninger, der bidrager til at sikre vand i hanen. Alle selskabets lokationer og systemer overvåges for forsøg på cyberangreb, indbrud, trykfald eller andre udsving, så eventuelle udfald opfanges med det samme.


Hvis uheldet er ude, og trykket falder i vandnettet, er det ikke kun mangel på vand, der kan blive et problem. Faren for at trække forurening ind i vandnettet udgør også en betydelig risiko. Det kan ske ved utætheder i ledningsnettet eller dårlige vandinstallationer hos vandkunderne, der svigter, og udover sundhedsrisikoen kan det være en dyr affære at rydde op efter.


At sikre trykket i nettet er derfor ikke kun et spørgsmål om forsyning, men i lige så høj grad om kvalitet. På den måde tjener nødgeneratorerne flere formål for Verdo, der ud over almindelige borgere også har kunder som sygehuse, plejehjem, virksomheder og landbrug med dyrehold.


”Kunderne skal kunne have tillid til os som leverandør. Af samme årsag udfører vi også flere vandprøver end de lovpligtige. Vi ved det med det samme, hvis noget afviger fra normalen, og med de nye nødgeneratorer har vi nu fået endnu et lag af sikkerhed, som gør, at vi kan sikre den høje kvalitet og fortsætte driften ufortrødent selv i kritiske situationer. Det er jeg glad for”, siger Peter Nordahn.


Verdo Vand indvinder årligt ca. 2,5 mio. m3 vand, og indgår i energikoncernen Verdo, der forsyner mere end 100.000 kunder i Randers Kommune med el, vand og/eller varme. Verdo er et formålsdrevet andelsselskab. 


-mauh

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Danvak

Sponseret

Klimatilpasning og afløbsinstallationer i større byggeri

Installator.dk

Juniormesterlære gavner både elev og virksomhed

Installator.dk

Energinet varsler ny model og forlænger pause for nettilslutninger

Installator.dk

Elbiler tager større bid af EU-markedet – Danmark topper igen

Installator.dk

Bravida vinder mio-entreprise på Novo-byggeri

Installator.dk

TEKNIQ: Energipriser og mangel på arbejdskraft truer væksten

Installator.dk

Ewii-bud kan blive vendepunkt for kriseramt Odsherred Forsyning

Installator.dk

El-installatør etablerer nyt energiselskab med batteri-fokus

Installator.dk

Direktør advarer: Millionprojekter kan gå tabt ved længere elnet-pause

Installator.dk

EWII har afgivet bud på kriseramt forsyningsselskab

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

02.06.2026

Tid

15:00

Sted

Vejle

METRO THERM A/S
Konference
Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

I en tid med massive omstillinger stilles der nye krav til både teknologi, digitalisering og forretningsmodeller i varmesektoren. Den 3. juni samler METRO THERM førende stemmer og branchefolk på Hotel Nyborg Strand til en dag, der både udfordrer og inspirerer. Du får perspektiver, konkrete værktøjer og idéer, som du kan bruge i din hverdag – uanset om du arbejder med drift, projektering eller strategi i HVAC-markedet.

Dato

03.06.2026

Sted

Hotel Nyborg Strand

EET Danmark A/S
Kursus
Eksklusivt 2-dages Advanced XProtect Engineering Camp

Bliv skarpere på avanceret Milestone XProtect engineering Er du klar til at tage dine Milestone-kompetencer til næste niveau? Vi inviterer til et eksklusivt 2-dages MEC-kursus (Milestone Engineering Camp) – et avanceret teknisk kursus for dig, der allerede arbejder med Milestone og ønsker dybere indsigt i installation, optimering, fejlfinding og best practice i komplekse XProtect-miljøer. Kurset giver dig hands-on viden og teknisk forståelse inden for de mest centrale og avancerede områder i Milestone XProtect.

Dato

03.06.2026

Tid

09:00

Sted

EET Danmark - Birkerød

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Horsens)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

09.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell Bygholm, Schüttesvej 6, 8700 Horsens