Norsk beslutning kan udfordre forsyningssikkerheden

Et politisk flertal i Norges Storting ønsker ikke at levetidsforlænge eller erstatte to af de i alt fire kabler, der rent strømmæssigt forbinder Norge med Danmark og resten af Europa. Og det udfordrer forsyningsikkerheden i Danmark, påpeger Dansk Fjernvarme.

Der er nu flertal i Stortinget i Norge for at sløjfe to af de i alt fire kabler, der forbinder Norge og Danmark over Nordsøen.. Foto: Stortinget

Den norske strøm – produceret på vandkraft – er med til at sikre, at der er tilstrækkeligt med el i kontakterne, når den øvrige elproduktion i Danmark eller længere nede i Europa svigter eller ikke leverer tilstrækkeligt.

“Siden 1976 har vi har haft en sikkerhed fra den strøm, som vi har kunne modtage fra Norge, og som er en del af et sammenhængende elmarked, der ikke kun omfatter Danmark, men også resten af Europa. Det risikerer vi at sætte over styr, hvis ikke vi snart – og gerne meget snart – får et forsyningsudspil fra regeringen, siger Michael Søgaard Schrøder, chefkonsulent i Dansk Fjernvarme

På den korte bane er forsyningsikkerheden ikke udfordret, men med udsigten til en voldsom stigning i elforbruget - drevet af den grønne omstilling - skal systemet kunne håndtere situationer hvor de grønne energikilder ikke kan levere tilstrækkeligt på grund af mangel på sol og vind, samtidig med, at de fleste kraftværker er lukket ned, påpeger chefkonsulenten.

“Den aktuelle udmelding fra Norge er en af flere faktorer, der øger behovet for regeringens længe ventede forsyningsudspil, som har været annonceret i flere af de seneste års klimaprogrammer, men som vi stadig ikke har set,” siger Michael Søgaard Schrøder.

-emte

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Har du en forældet smart home installation? Konverter nemt til Niko Home Control

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

PHOENIX CONTACT

Sponseret

SPTH i Twin design med Push-in tilslutning

Installator.dk

Akutplanen på plads: Nu må Energinet og netselskaberne prioritere

Installator.dk

Vintertariffer gør strømmen markant dyrere i kogespidsen

Installator.dk

Wicotec Kirkebjerg køber selskaber med 500 medarbejdere

Installator.dk

Solar bliver partner for VVS-landsholdet

Installator.dk

Fælles produktdata skal give installatører færre manuelle arbejdsgange

Installator.dk

Populære eldrevne varebiler slipper for afgiftsstigning i 2027

Installator.dk

Brødrene Dahl opruster i el-forretningen

Installator.dk

Batterier løfter 63 A nettilslutning til 360 kW ladekapacitet

Installator.dk

Direktør stopper i kriseramt forsyningsselskab

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Kolding)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Odense Tekniske Skole

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

07.10.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

07.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus