NRGi-opkøb skal styrke strategisk position

Den landsdækkende energi- og rådgivningsvirksomhed NRGi har netop købt Scanenergi. Handlen skal styrke NRGi’s strategiske position inden for rådgivning, energioptimering og elaftaler til erhvervslivet.

NRGi´s hovedsæde i Aarhus. Foto: NRGi..

”Vi er meget glade for, at Scanenergi bliver en del af NRGi. Scanenergi har i mange år markeret sig som en stærk aktør inden for salg af elaftaler og energioptimering til erhvervssegmentet. Det er en veldrevet forretning, der er både respekteret og vellidt i branchen. Ikke mindst for deres kompetente medarbejdere, som deler vores vision om at accelerere den grønne omstilling og skabe en mere bæredygtig fremtid ved at tilbyde kvalitetsløsninger til kunderne,” siger Jacob Schmidt, markedsdirektør i NRGi.

Opkøbet vil ifølge markedsdirektøren ikke påvirke medarbejdernes dagligdag, der fortsat vil ske fra basen i Ikast.

”Scanenergis nuværende ejerkreds har efter grundige overvejelser af egne strategiske prioriteringer besluttet, at tiden var inde til at sælge Scanenergi og lade en ny ejer forløse selskabets – også i fremtiden – store potentiale,” siger bestyrelsesformand i Scanenergi, Jacob Møller, som også lægger stor vægt på, at det har været vigtigt at finde den helt rigtige ejer til virksomheden.

”Scanenergi’s ejerkreds er overbevist om, at man med NRGi har fundet den helt rigtige ejer til Scanenergi. En ny ejer, der både har en strategisk tilgang og et værdisæt, der matcher Scanenergi virkelig godt.”

Overtagelsen afventer nu konkurrencemyndighedernes godkendelse. Parterne ønsker ikke at oplyse købesummen, fremgår det af pressemeddelelsen om handlen.
-emte

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Schneider Electric A/S

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

Installator.dk

Rigsrevisionen i skarp kritik af Energinet og ministerie

Installator.dk

Elforbruget satte rekord i Østdanmark i 1. kvartal

Installator.dk

Grundfos i Kina: Hårdere konkurrence år for år.

Installator.dk

Fusion skal skabe komplette lys- og styringsløsninger

Installator.dk

Tekum i markant vækst: Ansætter 90 nye medarbejdere

Installator.dk

Danske særkrav bremser solcellemarkedet

Installator.dk

TROX indgår landsdækkende serviceaftale med Nordelektro

Installator.dk

Batterier, integration og grøn omstilling i fokus hos Lemvigh-Müller

Installator.dk

Elprisen i marts den højeste siden energikrisen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle