Nu har de eldrevne lagt sig i spidsen
September blev måneden, hvor der for første gang blev indregistreret flere eldrevne end fossile varebiler. Det viser tal fra Mobility Denmark.
"De høje brændstofpriser har skubbet godt til udviklingen," siger Andreas Schelbeck, underdirektør i erhvervsorganisationen TEKNIQ.. Foto: TEKNIQ
Der blev i september indregistreret 2.243 varebiler og heraf var ikke mindre end 53 pct. eldrevne. Udviklingen i salget af de eldrevne varebiler er gået stærkt, godt hjulpet på vej af høje brændstofpriser og et voksende udvalg med længere rækkevidde.
“Virksomhederne viser, at de tager ansvar og investerer grønt, når rammerne tillader det. Det er derfor centralt at sikre, at det også fremover, er det oplagte valg at sætte sig bag rattet i en elvarebil,” siger Andreas Schelbeck, underdirektør i TEKNIQ.
Fra 1. januar til 30. september i år er 43 pct. af de nyindregistrerede varebiler eldrevne.
-emte
