Nu kan der søges om 175 millioner kroner til nye energiprojekter

Virksomheder og forskere, der vil udvikle og demonstrere innovative grønne energiprojekter, kan nu søge om støtte gennem Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram. Frist for ansøgere er d. 2. september 2022 kl. 12:00.

En ansøgning til EUDP består af en række bilag, som skal indsendes via ansøgningsportalen. Foto: Arkivfoto.

Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram (EUDP) indkalder for anden gang i 2022 ansøgere, der vil udvikle og demonstrere innovative energiprojekter. I denne runde er der 175 millioner kroner at søge om.

”I bestyrelsen for EUDP håber vi på at se mange ansøgninger, så vi kan få sat endnu flere banebrydende energiprojekter i værk. De seneste runder har interessen for programmet været overvældende høj – og vi håber på, at tendensen fortsætter,” siger Anne Grete Holmsgaard, formand for EUDP’s bestyrelse.

LÆS OGSÅ: Tre toptemaer for belysning og bygninger

Programmet har siden 2007 støttet mere end 1000 energiteknologiske projekter med i alt knap 6 milliarder kroner.

Ansøgere kan være små, mellemstore og store virksomheder, vidensinstitutioner, forsyningsselskaber og andre, der arbejder med grønne energiteknologier.

Sådan søger du

En ansøgning til EUDP består af en række bilag, som skal indsendes via ansøgningsportalen. Læs mere i indkaldelsesmaterialet: 

Søg tilskud her.

-AKJ

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Schneider Electric A/S

Sponseret

EL & TEKNIK ’26: Hver tredje tvivler på, om Danmark er klar til fuld elektrificering

Installator.dk

Øland får ny fransk ejer

Installator.dk

Caverion sikrer sig millionordre på dansk datacenterudvidelse

Installator.dk

InstallatørGruppen klar til børsen med værdi på 4,5 mia. kr.

Installator.dk

De Radikale overtager Klima-, energi- og forsyningsministeriet

Installator.dk

TEKNIQ: Grøn milliardplan kræver mindre bureaukrati og flere faglærte

Installator.dk

Danfoss investerer 75 mio. kr. i Frankrig for at styrke varmepumpeproduktionen

Installator.dk

Morten Blegvad ny finansdirektør i Brødrene Dahl

Installator.dk

Maj sendte elprisen op igen

Installator.dk

AI-værktøj åbner bygningsdata og sparer energi

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle