Nulemissions-byggeri i fokus på konference

Nulemissions-byggeri kommer til at stå øverst på dagsordenen under Energiforum Danmarks årskonference, der afholdes 4-5. marts på Hotel Nyborg Strand.

Foto: Techem

Fokuset på nul-emissionsbyggeri skyldes, at EU har en ambitiøs målsætning om, at ingen byggerier i 2050 skal bidrage til den globale opvarmning ved at udlede CO2.

Arbejdet mod målet besværliggøres af, at byggebranchens væsentligste regulativer er under forandring. Således er både energieffektiviseringsdirektivet og det fælleseuropæiske direktiv energy performance of buildings under fortolkning og implementering, ligesom det danske bygningsreglement er på vej til at blive forandret til et såkaldt helhedsorienteret bygningsreglement, skriver Klimafokus.dk.

“Byggebranchen kæmper i forvejen med at nedbringe energiforbruget og bygge sunde og holdbare bygninger – og derfor er det paradoksalt, at alle regler nu bliver kastet op i luften på samme tid. På den måde står branchen foran sin største prøvelse nogensinde, for har aktørerne ikke fuldstændig styr på reglerne fremadrettet, kan de komme til at sætte deres kunder og samarbejdspartnere i svære situationer, siger Niels Boel, afdelingsdirektør for byggeri i Force Technology og blandt medlemmerne i Energiforum Danmark.

Årets konference er opdelt i to spor. Det ene har fokus på praktiske erfaringer og løsninger, mens det andet koncentrerer sig om strategi, politik og ledelse.

-emte

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

11.07.2025Installator.dk

Virksomheder holder fast i ESG-rapportering trods lempede krav

10.07.2025Installator.dk

Mangel får virksomheder til at ansætte lærlinge

07.07.2025Vølund Varmeteknik A/S

Sponseret

☀️ Rigtig go' sommer

07.07.2025Installator.dk

Flere unge søger tekniske uddannelser

04.07.2025Inspectly ApS

Sponseret

Regler er ikke skurke, men kan blive det!

04.07.2025Installator.dk

God sommerferie!

03.07.2025Coromatic A/S

Sponseret

En Plan B for digital infrastruktur er vigtigere end nogensinde

02.07.2025Installator.dk

Brødrene Dahl åbner nyt kabellager

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

09.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Boliginstallationer og teknisk beregning på kredsløb

Vil du være med til at sikre el til danske boliger? Så få redskaberne til at planlægge, installere og beregne deres el-installationer.

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

25.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup