Ny app hjælper med at holde forbruget nede

ista Danmark har netop lanceret en app, der gør det let for den energibevidste beboer løbende at følge og holde forbruget nede.

Ny app fra ista gør det nemt at følge og reagere på unaturligt forbrug døgnet rundt..

I en tid med stor fokus på energiforbruget – ikke kun fra myndighederne, men også fra den helt almindelige forbruger – har ista Danmark udviklet en app, der gør det muligt for beboere at følge og reagere på unaturligt forbrug døgnet rundt.

Enkelt overblik og detaljeret information
App’en fra ista kan vise alle forbrugstyper: Vand, varme, el og energi. Den giver bl.a. hurtige her og nu statusbilleder, der ved hjælp af smileys på en enkel måde fortæller, om det aktuelle forbrug ligger inden for normalen. Det er også muligt at se mere detaljeret information som forbrug år til dato, forbruget i enkelte lokaler eller at sammenligne forbruget over forskellige perioder.

Dermed kan beboerne hele tiden se om alt er i orden, eller om der er et unaturligt forbrug, som indikerer utætheder eller defekter. Det gavner ikke kun miljøet, men også beboernes økonomi.

”Et toilet med blot en lille lækage kan fx give et vandspild på op til 300 liter vand i døgnet, svarende til mere end 100 m3 om året. Med priser på 45-50 kr. pr. m3 kan det give store ekstraregninger. Men med app’en er det nemt at konstatere og reagere hurtigt på overforbrug.”

”Vi tilbyder allerede vores kunder de samme informationer via vores selvbetjeningsportal istaonline.dk. Men med app’en har vi gjort det en tand nemmere at følge med i hverdagen, hvor man måske ikke har mulighed for at logge på en computer. Smartphonen har de fleste ved hånden hele tiden”, siger adm. direktør i ista Danmark, Benny Mathiesen.

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

06.11.2025Installator.dk

Bred opbakning til ny karakterskala

06.11.2025Geberit A/S

Sponseret

Mindre toiletpapir, mindre klimaaftryk: Hvorfor douchetoiletter er et ansvarligt valg

06.11.2025Installator.dk

Gæsterne strømmede til åbningsfest hos Lemvigh-Müller

05.11.2025Installator.dk

Entreprenør digitaliserer indkøbet med KlarPris

05.11.2025Installator.dk

Store forskelle er med til at forsinke udbredelsen af eldrevne biler

04.11.2025Installator.dk

Bravida vinder rammeaftale med Bygningsstyrelsen

04.11.2025Installator.dk

Nu bliver det lettere at ansætte unge i fritidsjob

03.11.2025TEKNIQ

Sponseret

5 gode grunde

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle