Ny autorisationslov i modvind på Christiansborg

Partierne udenfor regeringen tøver med opbakningen til nye regler for autorisationer på vvs- og el-området. Det afslørede Folketingets førstebehandling af det omdiskuterede lovforslag, som erhvervs- og vækstminister Henrik Sass Larsen fremlagde tirsdag.

Det kan blive svært for erhvervs- og vækstminister Henrik Sass Larsen, at få et lovforslag om en ny autorisationslov stemt igennem i Folketinget. Det var tydeligt, da forslaget blev førstebehandlet i Folketinget tirsdag. Ifølge Blik- og Rørarbejderforbundets hjemmeside er det særligt muligheden for at tilegne sig delautorisationer, som giver mulighed for at udføre fx vand- og el-arbejde i boliger, der giver anledning til bekymring hos partierne på tværs af folketinget.

Læs også: Heftig debat om ny autorisationslov

Således afviste både Venstre, Dansk Folkeparti, de konservative og Enhedslisten at støtte lovforslaget, og dermed har regeringen i øjeblikket ikke den fornødne opbakning til ændringerne.

Venstre bekymret
”Vi ønsker ikke at sænke det faglige niveau, og vi ønsker ikke at gå på kompromis med sikkerheden for hverken forbrugerne eller ansatte, sagde Kim Andersen fra Venstre ifølge Blik- og Rørarbejderforbundet.

Han understregede, at der i forslaget er positive hensigter og at der er brug for effektiviseringer på området.

Læs også: Autorisationer skal handle om kompetence - intet andet

”Der er for mange gråzoner. Der er nogle ting vi er bekymrede ved, og der er nogle ting vi bakker op om. Men der skal skabes mere klarhed for forbrugerne, og vi skal have nogle mere præcise grænsedragninger”, sagde han i sin ordførertale.

Efter førstebehandlingen af lovforslaget sendes det tilbage til videre bearbejdelse i Erhvervs-, vækst- og eksportudvalget, inden det igen skal behandles både anden og tredje gang i folketingssalen.

Regeringen håber at de ændrede autorisationsregler kan træde i kræft den 31. marts 2014.

-LA

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

03.11.2025TOTO

Sponseret

HÔTEL PLAZA ATHÉNÉE PARIS

29.10.2025Danfoss Redan A/S

Sponseret

Landsmøde 2025

24.10.2025TEKNIQ

Sponseret

Tjek på simple arbejder udført uden autorisation

24.10.2025METRO THERM A/S

Sponseret

Rækkehuse på Fyn får fremtidssikret forsyning

16.10.2025Installator.dk

Midtjysk VVS-installatør udvider uden for kommunen

13.10.2025Roth Danmark A/S

Sponseret

Gulvvarme på eksistrende gulve - Hillerød

13.10.2025Installator.dk

Ny AI-drevet app identificerer de ukendte

13.10.2025TOTO

Sponseret

WX 1 – Dette eksklusive produkt fås nu i mat hvid og mat sort med trykplader i samme farver!

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Seminar
Projektering og drift af sprinklersystemer

Sprinklersystemer spiller en stor rolle i brandsikring, men projekteringen kræver indsigt i både gældende standarder, risikoklasser og praktiske løsninger.

Dato

04.11.2025

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Seminar
Projektering og drift af sprinklersystemer

Sprinklersystemer spiller en stor rolle i brandsikring, men projekteringen kræver indsigt i både gældende standarder, risikoklasser og praktiske løsninger.

Dato

04.11.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus 🔧

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

05.11.2025

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Kurset gennemgår BR18’s krav til brandsikring af installationsgennemføringer, samt en grundig gennemgang af test- og normkrav til dokumentation af projektering og udførsel.

Dato

06.11.2025

Tid

08:15

Sted

Teknologisk Institut - Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

Deltag i tre dages spændende kursus, hvor du får en hurtigt og bekvem introduktion til jernbaneteknologi og driftsstyring. Midt i kurset tager vi til Berlin, hvor vi besøger Tekniske Universitet Berlins signal- og driftsstyring laboratorium.

Dato

07.11.2025

Tid

08:30

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

10.11.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup