Ny bekendtgørelse på plads: Massivt bøvl aflyst

Den stærkt kritiserede bekendtgørelse, der krævede en bureaukratisk registrering af alle brugere af firmabiler og andre køretøjer er nu ændret. Bøvlet er afblæst for tusindvis af virksomeheder.

Nu er det alene brugere, der betaler skat af fri bil, der skal registreres.. Foto: Mobility Denmark

“Det var et konge-eksempel på vedtagelse af regler, der går alt for stærkt. Arbejdet bærer meget præg af at være sjusket, og man har ikke sørget for at få hørt de rigtige – altså dem, der i virkeligheden bliver ramt af det her. Det er derfor, det blev ændret, siger Rikke Schjødt Christensen,” erhvervsjuridisk chef i TEKNIQ Arbejdsgiverne.

Ud over det administrative bøvl med at registrere alle brugere af firmaet køretøjer løbende, ville bekendtgørelsen også sende firmaets eventuelt ubetalte regninger på grønne afgifter videre til brugeren.

Nu er bekendtgørelsen ændret pr. 15. oktober.

Det betyder, at en ansat, der får stillet et køretøj til rådighed af sin arbejdsgiver, kun skal registreres som bruger af køretøjet, hvis den ansatte samtidig beskattes af værdien af fri bil.

Det vil sige, at en ansat, der får stillet et køretøj til rådighed af arbejdsgiveren, og som kun bruger køretøjet erhvervsmæssigt, ikke vil skulle registreres som bruger.

Det gælder dog fortsat, at alle brugere i subleasing-arrangementer skal registreres som brugere, skriver tekniq.dk.

-emte

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Supersygehus sikrer strømforsyning uden klimaskadelig SF6-gas

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

Relateret indhold

17.10.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electric fremhæver innovation inden for 800 VDC-strømsystemer til understøttelse af NVIDIAs næste generation af GPU'er

15.10.2025Installator.dk

Tekniske uddannelser: Elektriker og smed hitter som aldrig før

15.10.2025Installator.dk

Partier kræver handling i forhold til stillestående havvindmøller

15.10.2025Installator.dk

Kvinder går i mod trenden: Flere vil være VVS´er eller elektriker

14.10.2025Installator.dk

Havvindmøller sættes i stå på grund af manglende efterspørgsel

13.10.2025Installator.dk

Vandmangel truer – men ingen måler på det mest basale

13.10.2025Installator.dk

Tekniske fag i høj kurs: Ledigheden blandt elektrikere og VVS’ere nær bundrekord

10.10.2025Installator.dk

Innargi lander flerårig aftale i Tyskland

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle