Ny Horizon-brandcentral

Horizons konventionelle brandcentral til små og mellemstore alarmanlæg er blandt andet i stand til at registrere aktiveringen af et sprinkleranlæg.

ADI-Alarm System lancerer nu Horizons nye, konventionelle brandcentral til små og mellemstore alarmanlæg med to, fire eller otte grupper. Brandcentralen kan blandt andet registrere aktiveringen af et sprinkleranlæg, styre sprinkleralarmer, varsle bygninger samt overføre alarm til brugere, andre alarmanlæg eller brandvæsenet.

I den nye udgave har brandcentralen fået flere nye funktioner. Det indebærer muligheden for at indsætte en tidsforsinkelse, skifte lyd på lydgivere og vælge forskellige overvågningsformer, samt få den til at kommunikere med andre alarmanlæg. På den måde kan brandcentralen nøjagtigt tilpasses til den enkelte, specielle opgave.

Den opgradererede version af Horizons brandcentral kan benyttes som varslingsanlæg i områder som kollegier, vandrerhjem, uddannelsessteder eller kontorer, hvor man med lydgivere kan advare beboere eller ansatte om en mulig fare.

Horizons brandcentral er systemgodkendt og kompatibel med Apollos konventionelle detektorserie ”Orbis” samt ”S-65”. Den er desuden også systemgodkendt og kompatibel med System Sensors ”S300” og System Sensors ”ECO1000” konventionelle serie.

www.adiglobal.com

Installator.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

16.01.2026Installator.dk

TEKNIQ sætter standarder fri

15.01.2026Installator.dk

Fonds-millioner til grønnere erhvervsuddannelser

14.01.2026TEKNIQ

Sponseret

Medlemstilbud til gavn for din virksomhed

13.01.2026Installator.dk

Salget af el-varebiler tog markant fart i 2025

13.01.2026Installator.dk

Energi Fyn henter ny topchef i Green Power Denmark

13.01.2026Installator.dk

Kloakmessen 2026 samler branchen i Fredericia

12.01.2026Avidenz A/S

Sponseret

Ny stemme i telefonen hos Avidenz

12.01.2026Installator.dk

Nye tal: Danskerne installerer fortsat tusindvis af gasfyr

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

20.01.2026

Sted

Herning

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Esbjerg

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

21.01.2026

Sted

Esbjerg

Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

21.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hjørring

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

27.01.2026

Sted

Hjørring

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup