Ny løsning til fjernovervågning

Guldagers nyudviklede UniControl styreenhed er udviklet til fjernovervågning af korrosionsbeskyttelse og til legionella-kontrol.

Med UniControl er det blevet meget enklere at styre og overvåge korrosionsbeskyttelse af beholdere og rørsystemer.

Anlægget kan tilgås via remote service, og et integreret GSM-system kan sende og modtage driftsinformationer. De ressourcekrævende opsynsprocedurer kan dermed spares, skriver Guldager A/S i en pressemeddelelse.

Fungerer også imod legionella-bakterier
UniControl er imidlertid ikke kun et intelligent styreskab til beskyttelse mod korrosion.

Det overvåger også temperaturforholdene i anlægget, og det minimerer risikoen for udbrud af legionella-bakterier og sikrer, at anbefalingerne på området overholdes. Hvis temperaturen falder til under et bestemt niveau, udløses en alarm. Og GSM-systemet i UniControl sikrer, at informationen hurtigt videregives, så nødvendige tiltag kan foretages.

Med UniControl er der mange muligheder for yderligere tilvalg. Løsningen er fremtidssikker og kan altid holdes opdateret med den nyeste firmware, oplyser Guldager A/S.

- OWG

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Danfoss Redan A/S

Sponseret

Ses vi til Landsmøde 2026

Installator.dk

NRGi sælger Kuben Management til Artelia

Installator.dk

VELTEK om cybertrusler: "Vi står over for et helt nyt niveau"

Installator.dk

Ørsted øger indtjeningen markant – men får underskud

Installator.dk

N1 henter ny finansdirektør fra KK Group

Installator.dk

Energistyrelsen vil have flere til at reparere hvidevarer

Installator.dk

Eksperter: Regeringens akutplan for elnettet kan være ulovlig

Installator.dk

Caverion sikrer sig ny trecifret rammeaftale med Energinet

Installator.dk

Solar øger omsætningen – men indtjeningen er under pres

Installator.dk

Nu er Brødrene Dahl på finske hænder

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle