Ny mobilløsning fra Elma Instruments

Installatørernes arbejde bliver mere og mere mobilt. Derfor har Elma Instruments i samarbejde med Metrel udviklet en helt ny Android mobilsoftware, der giver mulighed for at gøre hverdagen og ”SKS-test” nemmere.

Eurolink Android kan hentes på Google Play og anvendes sammen med Eurotest AT, XA og Combo (3125B). Foto: Elma Instruments.

Med den nye Eurolink Android software fra Elma Instruments får man PC-muligheder direkte på mobilen, og med Eurolink for Android kan du via Bluetooth opbygge installationsstrukturer og overføre data fra din SKS-tester.

Du kan også optage billeder, video og lydsekvenser og tilknytte dem specifikke målinger. Den komplette målerapport med alt dokumentation kan sendes fra telefonen.

Installationstesteren behøver altså ikke at komme hjem til firmaet og blive ”tømt” for data – det hele kan gøres trådløst i marken. Eurolink Android kan hentes på Google Play og anvendes sammen med Eurotest AT, XA og Combo (3125B).

- JDN

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

16.06.2025Installator.dk

Folkemødet: Gassen skal ud af boligerne, men økonomien betyder noget

16.06.2025Installator.dk

Wavin styrker sit fokus i Norden

13.06.2025Inspectly ApS

Sponseret

Byg derud af – hvis du kan få lov

13.06.2025Installator.dk

GILE - 2025: Lys i alle former til alle formål på verdens største lysmesse

12.06.2025Installator.dk

Brunata indgår strategisk samarbejde

12.06.2025Installator.dk

InstallatørGruppen indtager Schweiz

11.06.2025Installator.dk

Rørcenterdage med fokus på klimasikring

10.06.2025Coromatic A/S

Sponseret

Klar til brug: Indvielse af universitetshospitals banebrydende nødstrømsanlæg

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle