Ny norm med luft og el som varmemedie

Revision af varme- og kølestandard betyder, at også luft og el foruden vand kan bruges i varmeanlæg som fremover også gælder centralvarme og flere andre typer anlæg. Standarden dækker nu også køleanlæg.

Johnny Bendsen, vvs-konsulent i DS Håndværk & Industri..

Der er kommet betydelige ændringer med den nye standard, som nu har samlede krav til en række nye anlægstyper til varme og køling i bygninger. Målet er mere energieffektive varmesystemer med fokus på komfort og godt indeklima.  Det skriver DS Handel & Industri.

Det primære formål med revisionen af DS 469 har været at udvide standarden fra alene at omfatte kravene til varmeanlæg med vand som medie til nu også at dække andre typer varmeanlæg samt køleanlæg.

Læs også: Ny standard forbedrer muligheden for at bygge lavenergihuse

”Standarden er nem at arbejde med for installatørerne. Den gør det umiddelbart enklere og sikrere at arbejde med alle typer varme- og kølesystemer, fordi der nu er ensartede krav”, siger vvs-konsulent i DS Håndværk & Industri, Johnny Bendsen.

Standarden omfatter alle typer varme- og køleanlæg, der tilfører rum og bygninger samt tilknyttede systemer varme eller køling. Opvarmnings- og kølemediet i anlægget kan således være f.eks. vand, luft eller el. Standarden omfatter også varmeanlæg med en række nye typer: Centralvarme, luftvarme, strålevarmepaneler, el-radiatorer og kalorifere. Den omfatter køleanlæg af typer med både luft- og vandkøling.

Læs også: Kold logik er eftertragtet

Standardens krav til varme- og køleanlæg gælder for alle typer forsyning f.eks. gaskedler, oliekedler, biomassekedler herunder brænde, træpiller, halm og korn og solvarme, varmepumper, fjernvarme, geotermi, el, kølemaskiner og grundvandskøling samt hav-, havne- og søvandskøling og fjernkøling. Standarden omfatter ikke brandtekniske krav eller krav til personsikkerhed.

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Øland får ny fransk ejer

Installator.dk

Øland får ny fransk ejer

Installator.dk

Caverion sikrer sig millionordre på dansk datacenterudvidelse

Installator.dk

InstallatørGruppen klar til børsen med værdi på 4,5 mia. kr.

Installator.dk

De Radikale overtager Klima-, energi- og forsyningsministeriet

Installator.dk

TEKNIQ: Grøn milliardplan kræver mindre bureaukrati og flere faglærte

Installator.dk

Danfoss investerer 75 mio. kr. i Frankrig for at styrke varmepumpeproduktionen

Installator.dk

Morten Blegvad ny finansdirektør i Brødrene Dahl

Installator.dk

Maj sendte elprisen op igen

Installator.dk

AI-værktøj åbner bygningsdata og sparer energi

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle