Ny pris skal hylde faglærte talenter

Arbejdsgivere, fagforbund og Jyllands-Posten har indstiftet en pris, der skal hylde de mange faglærte talenter, som især det tekniske erhvervsliv i stigende grad har brug for.

Frederik Gustav Sørensen er 29 år, uddannet ventilationstekniker og nu projektleder i Kemp & Lauritzen.. Foto: TEKNIQ Arbejdsgiverne

Det tekniske erhvervsliv har brug for flere faglærte for at gøre den grønne omstilling til virkelighed. Det kræver ifølge TEKNIQ Arbejdsgiverne, en række fagforbund og Jyllands-Posten, at de unge har nogle forbilleder at spejle sig i - og dem skal den nye talentpris, Fagtalent, være med til at finde.

Et godt eksempel er ifølge initiativtagerne den 29-årige Frederik Gustav Sørensen, der er uddannet ventilationstekniker og nu arbejder som projektleder hos teknikentreprenøren Kemp & Lauritzen.

“Jeg klarede den lige akkurat igennem gymnasiet, men som ventilationstekniker fik jeg stort set kun 12-taller. Det afspejler sig i resultatet, når man laver noget, man godt kan lide,” siger Frederik Gustav Sørensen.

Han tog selv gymnasiet, fordi alle andre gik den vej. Siden fik han dog øjnene op for karrieremulighederne med en erhvervsuddannelse. På få år er han avanceret fra ventilationslærling, til tekniker, til juniorprojektleder og nu projektleder i Kemp og Lauritzen, hvor han ikke er bange for at drømme stort.

“Min drøm er at blive regionschef eller direktør. Det er kun fantasien, der sætter grænser, så jeg vil bare klø på,” siger Frederik Gustav Sørensen.

TEKNIQ Arbejdsgiverne har i samarbejde med Jyllands-Posten, Blik- og Rørarbejderforbundet, Dansk El-Forbund, Dansk Metal og Dansk Industri stiftet en forening, der står bag uddelingen af prisen. I øjeblikket er der mulighed for at indstille kandidater, der skal være under 36 år og faglært.

-emte

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

05.12.2025Installator.dk

Sjørring El-Service vælger Koble for at sikre fremtidens drift

05.12.2025Installator.dk

Dalux lancerer automatiseret clash detection

04.12.2025Installator.dk

CEPOS-analyse: Danmark bør droppe nationalt klimamål

04.12.2025Installator.dk

Aceve samler danske brands og køber op i Europa

04.12.2025Installator.dk

Bygma finder ny regionsdirektør internt

03.12.2025Installator.dk

TEKNIQ: EU’s gasstop fra 2027 kræver turbo på elektrificeringen

03.12.2025Installator.dk

EU siger nej til russisk gas fra 2027

02.12.2025Installator.dk

Dansk Industri opruster med ny brancheplatform for teknik og installation

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle