Ny teknologi skal løse problemet

Dårligt indeklima er et problem, som mange oplever på deres krop. Det samme gælder luftforurening og klimaforandringer. Noget skal altså gøres, og svaret er ny teknologi, lød det, da Dantherm fejrede sin 50 års fødselsdag med en jubilæumskonference.

Dantherm indledte sin jubilæumskonference med en klimadebat, og (måske) for at sætte kulør på begivenheden havde virksomheden inviteret miljødebattøren Bjørn Lomborg, som er uenig med de fleste. Det var han også med den anden debattør, TV-Avisens kendte meteorolog Jesper Theilgaard.

På ét punkt var de to dog enige: Det vigtigste svar på den globale opvarmning og klimaproblemerne er en massiv satsning på forskning og udvikling af nye teknologiske løsninger, så vi i fremtiden kan agere og producere på en helt anderledes miljøvenlig måde, end det sker i dag.

På konferencen gav Jesper Theilgaard udtryk for, at Kyoto-aftalen ikke havde bragt os videre.

”Selv om vi med Kyoto-aftalen har forpligtet os til at reducere CO2-udslippet, går det stadigvæk den forkerte vej. Og det haster virkelig med at få vendt denne uheldige udvikling. Vejret bliver vildere og vildere, gletscherne smelter, der er vandmangel - ikke alene i store dele af Afrika, men også så tæt på os som i Spanien og Polen - osv., påpegede Jesper Theilgaard.

Ifølge Bjørn Lomborg er der dog ingen grund til at forhaste sig. Han afviste derfor Al Gore’s udsagn om, at vi har ti år til at handle.

”Naturligvis skal vi have nedbragt udledningerne, men vi skal handle langsigtet og ikke gå i panik. Uanset hvor dramatiske midler vi griber til over for CO2-udslippet, vil vi ikke kunne se et synligt resultat de næste mange år, men først omkring århundredeskiftet. For verdensøkonomien som helhed vil den globale opvarmning give en økonomisk nettogevinst frem til 2050-2070,” sagde Bjørn Lomborg.

Største globale problem
Det efterfølgende indlæg var meget direkte knyttet til Dantherms kernekompetence – luftbehandling.

”Med mere end to millioner årlige dødsfald er luftforurening det største globale miljø- og sundhedsproblem. Også i Danmark har vi problemer med luften både ude og inde. Astma og allergi er i voldsom stigning, og det er meget sandsynligt, at indeklimaet spiller en meget vigtig rolle i den sammenhæng,” sagde Steffen Loft, der er professor i miljømedicin ved Københavns Universitet.

Fremtidsforsker Niels Bøttger-Rasmussen mente, at klimaforandringerne ville ændre vores adfærd som forbrugere.
”Miljøet og sundheden er to megatrends, som har stor og stigende betydning for forbrugerne. Der er ingen tvivl om, at klimaforandringerne, forårsaget af global opvarmning, vil påvirke fremtidens forbrugsmønstre, men ingen har et endegyldigt svar på, hvad klimaændringerne vil betyde for de beslutninger, vi som individer og globalt samfund skal træffe,” sagde han.

Pisk og gulerod
Dantherms koncernchef Poul Arne Jensen, som afsluttede konferencen stillede det lidt kontroversielle forslag at sætte olieprisen op.

”Ikke mindst af hensyn til dem, der kommer efter os, er indsatsen for et ordentligt klima og ren luft en global opgave, som vi alle må være forpligtet på. Jeg er optimist, hvad angår den menneskelige evne til at skabe de nødvendige løsninger. Men det kræver nok både gulerod og pisk. Sidstnævnte fx i form af en kraftig forhøjelse af prisen på olie og andre fossile brændstoffer, så erhvervslivet får en stærk økonomisk tilskyndelse til at sætte fart i den udvikling, der er brug for, sagde han.

Installator.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

08.05.2025Genvex

Sponseret

Combi Blueline – ventilation, køl, varme og varmt brugsvand i ét anlæg

08.05.2025Geovent

Sponseret

Moores Biscuits reducerede energiforbruget med 30% - med en løsning fra Geovent

07.05.2025Genvex

Sponseret

Mød Genvex på VVS’25

06.05.2025H. Jessen Jürgensen A/S

Sponseret

Fancoils som alternativ til radiatorer i luft-til-vand-anlæg

28.04.2025BG Termic Plus

Sponseret

TERMIC PLUS – din totalleverandør til boligventilation

28.04.2025BG Termic Plus

Sponseret

NYHED: EPS kanalsystem til varmegenvindingsventilation – effektiv og tidsbesparende

23.04.2025Belimo A/S

Sponseret

Du kan ikke styre noget, du ikke måler

15.04.2025Geovent

Sponseret

Frisk luft til padelspillere hos Match Padel i Silkeborg!

Jobmarked

Se alle

Vølund Varmeteknik A/S

Driftsleder søges til central rolle i Vølund Varmetekniks serviceteam

Som driftsleder hos Vølund Varmeteknik vil du få en central rolle i at sikre, at vores servicekunder får en professionel betjening. Du vil være ansvarlig for at afklare specielle og tidskrævende servicesager i samarbejde med eksterne teknikere og fungere som kompetenceansvarlig for disse teknikere.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

AG ELECTRIC A/S

AG Electric A/S søger ambitiøs køletekniker/overmontør

Vores hidtidige leder af vores køleafdeling er blevet ansat hos en af grossisterne i branchen, og vi søger derfor en afløser for ham.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Jarnved K/S (Svanholm Gods)

VVS´ER SØGES TIL SVANHOLM GODS

Vil du arbejde med bæredygtige projekter og vedligehold på et af Danmarks kendteste godser?

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

18.05.2025

DR

Tekniker til DR Ejendomme & Service i Aarhus

I DR er vi lige nu på udkig efter en tekniker, der har lyst til at arbejde med drift og vedligehold af DRs bygning i Aarhus. Huset rummer mange spændende aktiviteter, og du vil som tekniker få mulighed for faglig udvikling og en varierende hverdag, hvor du vil prøve kræfter med omfattende teknik, herunder ventilation, køl, CTS, elforsyning, generatorer og UPS-anlæg.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

25.05.2025

Vølund Varmeteknik A/S

Bliv Projektansvarlig for fjernvarme

Vølund Varmeteknik A/S står foran en spændende rejse ind på fjernvarmemarkedet og søger nu en teknisk stærk og kommercielt tænkende Projektansvarlig.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

31.05.2025

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle