Ny vækstmodel skal styrke mindre virksomheder

Et nyt landsdækkende vækstfokuseret projekt skal støtte små og mellemstore virksomheder. Håbet er at forbedre de mindre virksomheders konkurrenceevne.

Fakta om Vidensforum

  • PwC, Nykredit og Aarhus Universitet, School of Business and Social Sciences har skabt partnerskabet Vidensforum for Små og Mellemstore Virksomheder.
  • Vidensforum har fokus på udvikling af små og mellemstore virksomheder i Danmark. Vækstmodellen er blot det første af en række initiativer.
  • Vidensforum definerer, i tråd med danske erhvervsorganisationer som f.eks. Håndværksrådet, at små og mellemstore virksomheder er virksomheder med under 100 ansatte.

Små og mellemstore virksomheder (SMV’er) i Danmark får nu muligheden for at indgå i et nyt og vækstfokuseret projekt. Bag projektet står PwC, Nykredit og Aarhus Universitet, som har sat sig for i fællesskab at styrke SMV’erne og deres konkurrenceevne.

Samarbejdet er døbt Vidensforum, og som første fællesprojekt skal forummet udvikle, implementere og teste en vækst- og udviklingsmodel. Målet er at undersøge, om man ved at kombinere løbende individuel sparring med virksomhedens ledelse, læringsmoduler og netværksaktiviteter kan bidrage til værditilvækst i virksomhederne. Imens virksomhederne gennemgår vækstmodellens treårige forløb, følges deres udvikling af forskere for at vurdere effekten af de forskellige tiltag. Projektet kommer til at bestå af 30 virksomheder fordelt ligeligt mellem Øst- og Vestdanmark.

Læs mere om projektet her.

- OWG

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

SCANGRIP A/S

Sponseret

SCANGRIPs elektrikerlamper strålede ved Light + Building

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Installator.dk

Høje gaspriser kan koste 5.000 kr. mere for et standardhus

Installator.dk

Nu er hver femte personbil elektrisk

Installator.dk

Energinet: Elnettet skal udbygges hurtigt – men behovet ændrer sig konstant

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

27.03.2026

Sted

Online + classroom

Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia