Nye armaturer i energiklasse A

FM Mattsson har udviklet fremtidens håndvask-armaturer, som får topkarakterer i en ny energiklassificering for armaturer.

Nu kan der spares endnu mere vand og energi i det daglige med en ny type håndvask-armaturer. FM Mattsson 9000E II er så besparende i brug, at de er placeret i de højeste klasser, A og B, efter den nye energiklassificering af armaturer, der er indført i Sverige. Den går fra klasse A til G, som det kendes fra blandt andet hvidevarer og biler.

Den nye energiklassificering, der foretages af Energimyndigheten i Sverige på baggrund af laboratorietests og certificeringsregler, omfatter også materialevalget og selve fremstillingen af armaturet på fabrikken. Den skal foregå på en miljøvenlig og energibesparende måde – og så skal materialerne kunne genanvendes.

Kort sagt: En samlet ”fra-vugge-til-grav” vurdering, som vil glæde miljøbevidste forbrugere.

Mindre vand – meget mindre energi
En af de vandbesparende fordele ved de nye armaturer er EcoFlow, som blander vandstrålen med luft. Dette reducerer forbruget markant sammen med andre sparefunktioner. Eksempelvis kan der højst tappes fem liter vand i minuttet med armaturet i energiklasse A og seks liter i energiklasse B. Samtidig har armaturet et variabelt tempe-raturspær.

Samlet set betyder det, at en husstand kan reducere sit vandforbrug markant – og denne gevinst mærkes endnu tydeligere på energiregningen, fordi der primært spares varmt vand.

Se energibesparelsen online
Hvor meget vand og energi, der kan spares i praksis, kan man få svar på online ved at bruge Energikalkulatoren på www.fmmattsson.dk.

Som et eksempel kan en husstand på fire personer i gennemsnit spare 30 procent på vand- og energiforbruget, svarende til cirka 3.200 kroner per år med armaturer i Serie 9000E. Armaturerne i 9000E II serien fås hos byggemarkeder, vvs-installatører og vvs-grossister.

- OWG

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

ACO Nordic A/S

Sponseret

Stål på toppen af København

Installator.dk

Mariendal El-Teknik øger underskuddet – "stærkt utilfredsstillende"

Installator.dk

AAU-professor kåret som verdens bedste energiforsker

Installator.dk

Ørsted vinder erstatningssager i Elsam-sagen

Installator.dk

Lemvigh-Müller markerer milepæl for nyt centrallager

Installator.dk

Helikoptere tjekker beplantning ved 1.200 adresser langs elnettet

Installator.dk

CEPOS: Forsyningspriser kan sænkes med skarpere regulering

Installator.dk

Grønt lys for InstallatørGruppens opkøb af nordjysk installatør

Installator.dk

Ny sikkerhedskoncern går på opkøbsjagt i Norden: Danmark er et nøglemarked

Installator.dk

Forbrugerrådet: Aconto-opkrævninger bør afskaffes

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle