Nye dåser i gammel farve

Installatører kan se frem til hurtigere og nemmere installation med nyt sortiment af LK FUGA-forfradåser, der også giver helt nye kombinationsmuligheder. Og så er de tilbage i den velkendte blå farve.

Schneider Electric udvider programmet af Lauritz Knudsen LK FUGA-dåser til isætning forfra med en ny 1, 1½, 2 og 2½ modul-dåse. Alle de nye dåser i LK FUGA-sortimentet er nu forbedret med nye skruer med tripelgevind for lynmontering og nye fastgørelsesvinger, der selv vipper ud og ind. Det giver mulighed for hurtig montering og demontering af dåsen.

Schneider Electric ændrer samtidig 1½ modul-dåsen, så den kan bygges vandret sammen med flere dåser af samme størrelse, og den har skruefikseringspunkt i top og bund for nem og hurtig montering, hvorved behovet for ekstra fastgørelsesstrip udgår.

Nye muligheder
Med det nye sortiment er det nemt for brugerne at vælge den rigtige dåse til hver enkelt opgave samt at dække kombinationsmuligheder svarende til alle rammetyper – nu også dobbel og tripel 1½ modul vandret.

Alle dåser i det nye sortiment er desuden blevet 2 mm dybere, hvilket giver mulighed for en optimeret placering af udslagsblanketter og montering i tre-lag gips. Med det nye sortiment vender Schneider Electric desuden tilbage til den let genkendelige blå farve, der tidligere har kendetegnet såvel LK FUGA- som LK OPUS-forfradåser fra Lauritz Knudsen.

- OWG

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

PHOENIX CONTACT

Sponseret

Hybridstik til energilagring

Installator.dk

Bravida sætter strøm til varebilerne = markant lavere omkostninger og gladere montører

Installator.dk

Mind Energy: Varm og tør sommer kan presse elpriserne op

Installator.dk

TEKNIQ: Rekrutteringspresset letter – men installationsbranchen mangler stadig folk

Installator.dk

Fremtidens varebiler 2026: Grønne, digitale og klar til nye forretningsbehov

Installator.dk

Daikin åbner nyt trænings- og oplevelsescenter i Fredericia

Installator.dk

Kemp & Lauritzen vinder seks priser ved Danish Digital Awards

Installator.dk

Øland får ny fransk ejer

Installator.dk

Caverion sikrer sig millionordre på dansk datacenterudvidelse

Installator.dk

InstallatørGruppen klar til børsen med værdi på 4,5 mia. kr.

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle