Nye energieffektive strømforsyninger

UNO Power strømforsyninger fra Phoenix Contact tilbyder nu udgangsspændinger fra 5 til 48 V DC. Takket være et lavt tomgangstab på mindre end 0,3 W og optimeret effektivitetsrater, er disse strømforsyninger meget økonomiske sammenlignet med kommercielle produkter.

Sammenlignet med andre kommercielle produkter har UNO Power et væsentligt reduceret energiforbrug med et lavt tomgangstab på under 0,3 W og en effektivitet optimeret til over 90 procent. Foto: Phoenix Contact.

UNO Power strømforsyninger fra Phoenix Contact tilbyder nu udgangsspændinger fra 5 til 48 V DC. Deres høje effekttæthed og kompakte huse taler for sig selv, og de kan håndtere belastninger på op til 100 W pålideligt.

Sammenlignet med andre kommercielle produkter har UNO Power et væsentligt reduceret energiforbrug med et lavt tomgangstab på under 0,3 W og en effektivitet optimeret til over 90 procent. De tre huse med dimensioner på 22,5 / 35 / 55 x 90 x 84 mm (bredde x højde x dybde), som hver har en effekttæthed på 240 W/dm3, sparer plads i styretavlen.

Strømforsyningerne har udgangsspændinger på 5, 12, 15, 24 og 48 V DC og fås i 25, 30, 40, 55, 60, 90 og 100 W versioner. Men det som strømforsyningerne virkelig tilbyder, er energieffektivitet.

Takket være et lavt tomgangstab på mindre end 0,3 W og optimeret effektivitetsrater, er disse strømforsyninger meget økonomiske sammenlignet med kommercielle produkter. Med en effektivitet op til 90 procent af den nominelle belastning konverteres kun en lille del af den elektriske energi til uønsket varme.

- JDN

2ctrl ApS

Sponseret

KNX er rygraden i ikonisk glasbygning

Glamox A/S

Sponseret

Intelligente lysstyringssystemer skaber nye muligheder – Glamox styrker indsatsen i Danmark

Relateret indhold

16.09.2025Alcadon ApS

Sponseret

Lær af dem der valgte Alcadon Group

16.09.2025Alcadon ApS

Sponseret

Lær af dem der valgte Alcadon Group

16.09.2025Lan-com A/S

Sponseret

Glaskuben i København er blevet gennemrenoveret og har fået Giga-Lan 10G Kabelsystem

16.09.2025Malmbergs Elektriske A/S

Sponseret

Vælg belysningsfunktion før eller efter installation

16.09.2025Malmbergs Elektriske A/S

Sponseret

UBIQUA batterilamper der kombinerer design og funktionalitet

16.09.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Ny 1-polet transientbeskyttelse VALVETRAB SPP

15.09.2025Alcadon ApS

Sponseret

Hilsen fra Lars, vores nye kollega

15.09.2025Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle