Nye millioner til mere bæredygtighed i byggeriet med teknologi

Byggeriet skal digitaliseres hurtigere og blive mere bæredygtigt. Nye midler fra bl.a. Industriens Fond og Realdania sikrer øget fokus på udbredelse og implementering af løsninger til digitalisering og grøn omstilling.

Mangel på fælles metoder, teknologi og digitale værktøjer, der kan anvendes gennem alle faser i byggeprojekter, er en hæmsko for øget produktivitet og acceleration af den grønne omstilling i byggeriet.

Med en ny samlet bevilling på 28 mio. kr.  til ConTech Lab skal flere digitale og teknologiske løsninger, der kan styrke den grønne omstilling i byggeriet, udbredes og implementeres i branchen. Derudover skal der søsættes nye pionérprojekter, hvor byggevirksomheder, tech-virksomheder og vidensinstitutioner skal samarbejde om at løse konkrete forretningsudfordringer med teknologi og nye fælles branchemetoder. 

Konkret skal ConTech Lab i samspil med brancheaktører finde frem til løsninger, der kan sikre effektiv ressourceanvendelse og understøtte omstillingen til cirkulær økonomi i branchen. 

Digital og teknologisk udvikling kræver uafhængig platform

Der er fortsat behov for en fælles og uafhængig udviklingsplatform, der kan styrke digitalisering og grøn omstilling i byggebranchen, som på begge parametre halter bagud ift. andre brancher. 

”Byggeriet er afgørende for grøn omstilling og påvirker miljøet på flere måder, herunder energi- og ressourceforbrug. Derfor er det vigtigt, at vi fortsætter indsatsen og sikrer, at endnu flere byggevirksomheder kommer i gang med anvendelsen af nye teknologier, der både kan øge produktiviteten, accelerere grøn omstilling og styrke konkurrenceevnen i danske byggevirksomheder,” siger Charlotte Kjeldsen-Krarup, udviklingsdirektør i Industriens Fond. 

Idéer skal spire og modnes i ConTech Lab, hvor digitale og grønne frontløber-virksomheder går sammen om og i fællesskab udvikler løsninger til gavn for alle. På den måde kommer flere virksomheder i berøring med teknologi og digital udvikling, inden de foretager store investeringer heri.

”En samlende udviklingsplatform som ConTech Lab kan understøtte branchens aktører i at samarbejde på tværs og løfte sig digitalt gennem målrettede, samarbejdsorienterede og praksisnære løsninger med udgangspunkt i byggeprojekter. Skal vi lykkes med at gøre byggebranchen mere bæredygtig og cirkulær, er der behov for, at branchen har et sted at eksperimentere med teknologi og nye arbejdsmetoder, inden de foretager store investeringer,” siger Lennie Clausen, programchef i den filantropiske forening Realdania.

Forankret i Molio - byggeriets videnscenter

ConTech Lab blev etableret i 2021 og har bl.a. arbejdet med minimering af ressourceforbrug på byggepladser, materialepas for nye og genbrugte byggevarer, national metode til kortlægning af bynatur og affaldsdata i forbindelse med renovering. ConTech Lab har indtil videre gennemført 29 pionérprojekter med over 100 forskellige virksomheder i den danske bygge- og anlægsbranche, heraf 50 små- og mellemstore virksomheder.

ConTech Lab er forankret i Molio – byggeriets videnscenter med bidrag fra Industriens Fond og Realdania. Fra 2025 er Knud Højgaards Fond og Rambøll Fonden desuden med til at bakke op om ConTech Labs arbejde. 

”Grøn og digital omstilling går hånd i hånd, og vi skal sikre, at de frontløbere som kan og vil udvikle branchen, går sammen. Vi ser frem til, at ConTech Lab kan løse flere konkrete udfordringer og lave indsatser, som kommer hele branchen til gavn og skaber reel forandring. Vi kan med de nye midler sikre, at vores viden og løsninger kommer længere ud og bliver bredt implementeret. Vi er meget glade for, at de oprindelige stiftere fortsat er med, samtidig med at flere bakker op,” siger Christina Hvid, adm. direktør i Molio og ConTech Lab. 

ConTech Lab blev etableret i 2021 og har bl.a. arbejdet med minimering af ressourceforbrug på byggepladser, materialepas for nye og genbrugte byggevarer, national metode til kortlægning af bynatur og affaldsdata i forbindelse med renovering. Der er indtil videre gennemført 29 pionerprojekter med 100+ forskellige virksomheder i den danske bygge- og anlægsbranche, heraf 50 små- og mellemstore virksomheder. Hertil kommer 10 forskellige indsatser inden for forandringsledelse med involvering af 300+ virksomheder i byggeriet, herunder tech for topledere, studieture samt arbejdet med Topleder Handletanken.

/ EHS

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

METRO THERM A/S

Sponseret

Mød METRO THERM på Dansk Fjernvarmes Landsmøde

Installator.dk

Green Power Denmark kræver national plan for elektrificering

Installator.dk

Her vælger markant flere kvinder tekniske erhvervsuddannelser

Installator.dk

Emaldo vil etablere 500 batterianlæg i Europa

Installator.dk

Syv ud af ti virksomheder har oplevet cyberangreb eller forsøg

Installator.dk

Vismænd: Dansk økonomi holder dampen oppe – men blandet udsigt for installationsvirksomheder

Installator.dk

Verdo Energy Systems solgt – 50 medarbejdere følger med

Installator.dk

Dansk AI-virksomhed overvåger 45.000 tekniske anlæg

Installator.dk

InstallatørGruppen køber schweizisk VVS-virksomhed

Installator.dk

Enhedslisten vil give elbil-checks til udvalgte

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg – 360° projektering, installation og service

Solcellemarkedet er en stor del af den grønne omstilling, og derfor ser vi flere og flere solcelleanlæg blive installeret på ledige tagflader, bygninger og grønne arealer.

Dato

27.10.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Vejen

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager på Building Green

Building Green CPH er Nordens største og mest toneangivende event om bæredygtighed i byggeriet. Oplev et stort inspirerende rum med ny viden i verdensklasse, konstruktive dialoger, vigtige debatter og en udstilling med praktiske løsninger. Helt gratis!

Dato

28.10.2026

Sted

Lokomotivværkstedet, København

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

28.10.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus - gratis

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

28.10.2026

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

DTU
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

29.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup