Nye regler for udlevering af elmålere

Der er ændringer på vej på elmarkedet, der betyder nye arbejdsgange for elinstallatørerne, når de skal operette et målepunkt og have udleveret en elmåler.

”Loven siger meget klart, at før kunden har valgt elhandler, må elnetselskabet ikke uddele en elmåler. Derfor er det vigtigt, at elinstallatørne er med til at gøre elkunderne opmærksom på det, så der ikke sker unødige forsinkelser”, fastslår Louise Carina Jensen, projektleder hos Dansk Energi..

Folketinget har valgt et reformere elmarkedet, og det betyder nye regler for udleveringen af elmålere. De nye regler træder i kraft den 1. april, forklarer projektleder Louise Carina Jensen fra Dansk Energi.

Læs også: Dong vil sikre det sjællandske elnet

”Elnetselskaberne må ikke længere udlevere en elmåler, før kunden har valgt en elhandler, siger Louise Carina Jensen, der administrerer installationsblanketten på vegne af alle de danske elnetselskaber - undtagen Dong Energy, der har sin egen blanket (ISB).

Med indførelse af den såkaldte engrosmodel overtager elhandelsselskaberne al kundekontakt fra elnetselskaberne per 1. april. Det betyder, at elkunderne fremover skal kontakte elhandlerne ved eksempelvis flytninger og tekniske problemer. Og det vil udelukkende være elhandleren, der opkræver betaling for elforbrug, abonnementsbetaling samt alle afgifter og eventuelle gebyrer. Selve tilslutningsbidraget ved tilslutning af nye målepunkter til elnettet eller udvidelse af eksisterende effektbehov vil dog fortsat blive opkrævet direkte fra netselskabet.

Læs også: El-branchens nye akkordsystem er klar

De nye regler betyder også nye arbejdsgange for installatørerne, der særligt skal være opmærksomme i forbindelse med nye sager:

”Loven siger meget klart, at før kunden har valgt elhandler, må elnetselskabet ikke uddele en elmåler. Derfor er det vigtigt, at elinstallatørne er med til at gøre elkunderne opmærksom på det, så der ikke sker unødige forsinkelser”, fastslår Louise Carina Jensen.

Installatører kan og skal dog fortsat lave det forberedende ’papirarbejde’ på installationsblanket.dk og på Dong Energys ISB.

-SSM

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

SG Armaturen A/S

Sponseret

Rax Soft 100

Installator.dk

EWII har afgivet bud på kriseramt forsyningsselskab

Installator.dk

InstallatørGruppen: Børsintroduktion skal styrke international vækst og opkøb

Installator.dk

Bedre Bad ruster installatører til AI og mersalg

Installator.dk

Elselskaber må ikke bare flytte kunder

Installator.dk

Kriseramt energiselskab ansætter COO

Installator.dk

Energipriser og højere tilskud sender efterspørgslen på varmepumper i vejret

Installator.dk

Mads-Ole Astrupgaard ny bestyrelsesleder i Green Power Denmark

Installator.dk

Green Power Denmark vil have elektrisk trepart for erhvervslivet

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

26.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

26.05.2026

Tid

15:00

Sted

Taastrup

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Eliaden

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger. Oplev forskellen med Scankab, hvor kvalitet, innovation og stærke relationer mødes!

Dato

27.05.2026

Sted

Olso

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

28.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

PETTINAROLI A/S
Åbent hus
50 års jubilæum

Pettinaroli har været på det danske VVS-marked i 50 år og det fejres med en reception - fredag den 29. maj 2026 kl. 13-16, Mandal Allé 21 i Middelfart. Det vil være en fornøjelse for os, at byde kunder, samarbejdspartnere og venner af huset velkommen denne dag. Kom forbi og vær med til at gøre denne dag festlig Læs om hele Pettinarolis 50 årige rejse her: https://shorturl.at/pqtvX

Dato

29.05.2026

Tid

13:00

Sted

Mandal Allé 21, 5500 Middelfart

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg