Nye teknologineutrale krav til ventilation glæder dansk cleantech-virksomhed

Den 1. januar 2021 blev en række ventilationsbestemmelser i bygningsreglement 2018 (BR18) ændret, med det formål at videreføre eksisterende kravniveau til indeklima.

Med de nye regler kan man fremover finde alternative løsninger til mekaniske ventilationsanlæg. Foto: Arkiv..

Konkret er der blevet ændret i kravene til de ventilationsanlæg, der anvendes til at ventilere boliger, der ikke er enfamiliehuse. Med de nye regler er det således ikke længere kun mekaniske ventilationsanlæg med forvarmning af indblæsningsluften, der kan anvendes i denne type byggerier. Derudover bliver kravene til de ventilationsanlæg, der anvendes til at ventilere daginstitutioner og skoler, også gjort teknologineutrale. Det betyder, at man fremover ikke nødvendigvis skal anvende mekaniske ventilationsanlæg med både indblæsning og udsugning, samt varmegenvinding, der forvarmer indblæsningsluften.

Den danske cleantech-virksomhed Windowmaster International A/S udvikler, fremstiller og distribuerer ventilationsprodukter og -systemer til erhvervsbyggeindustrien, og hos virksomheden vækker de nye regler stor begejstring: 

”Vores virksomhed har en klar målsætning om at give folk det bedste og mest sikre indeklima i verden på en bæredygtig og intelligent måde. Vores virksomhed lever i høj grad af at udvikle nye og innovative produkter, og det er derfor også helt afgørende, at reguleringen følger med. De nye teknologineutrale bestemmelser i bygningsreglementet er et meget positivt skridt i den rigtige retning, og det vil gavne både forbrugere, virksomheder og klimaet”, udtaler Erik Boyter, der er CEO hos WindowMaster International A/S.

Med de nye regler kan man fremover finde alternative løsninger til mekaniske ventilationsanlæg. Det er dog en forudsætning, at det alternativ, man vælger, overholder bygningsreglementets bestemmelser, og at løsningen ikke medfører et højere energiforbrug, end et mekanisk ventilationsanlæg ellers ville have gjort.  

-CH

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Schneider Electric A/S

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Installator.dk

TEKNIQ: Primært større elnettilslutninger bliver ramt

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Lars Aagaard blev valgt til Folketinget

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia

Glamox A/S
Kursus
Programmeringskursus: Modul 1 i Glamox DALI2 Application Controller

Uddannelse i moderne lysstyring fra Glamox

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Hadsten

Danvak
Gå-hjem-møde
Projektering og opbygning af HVAC-systemer omfattet af ATEX direktiverne

Projektering og opbygning af HVAC-systemer omfattet af ATEX direktiverne

Dato

09.04.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Glamox A/S
Kursus
Programmeringskursus: Modul 1 i Glamox DALI2 Application Controller

Uddannelse i moderne lysstyring fra Glamox

Dato

10.04.2026

Tid

08:00

Sted

Hadsten