Ewii udbyder nu varmepumper på abonnement

Energiselskabet Ewii er på banen med varmepumper på abonnement til erhvervskunder i hele landet. Ordningen er støttet af Energi-, Forsynings- og Klimaministeriet.

Ewii og Klimadan går sammen om et nyt koncept med varmepumper til erhvervsvirksomheder. Foto: Klimadan..

Efter et politisk ønske om at være uafhængig af fossile brændstoffer i 2050, har Energistyrelsen udbudt et tilskud til energivirksomheder for at sætte fut i klimavenlige løsninger. En af de virksomheder er energivirksomheden Ewii, som nu vil udbyde varmepumper på abonnement til erhvervskunder i Danmark.

Læs også: Fem virksomheder med i varmepumpe-støtteordning

Konceptet med varmepumper på abonnement henvender sig til små og mellemstore virksomheder, kommunale bygninger som skoler og plejehjem samt efterskoler, højskoler og landbrug, der ligger udenfor nuværende fjernvarmesystemer, og derfor i dag typisk har opvarmningsformer, der er baseret på fossile brændsler som olie- eller gasfyr, skriver Ewii i en pressemeddelelse.

Ewii lover en bekymringsfri løsning
Varmepumper som opvarmningsform har indtil videre hittet i private boliger, men nu skal også de mellemstore virksomheder til at tænke miljøvenligt, lyder det fra Ewii.

”Tidligere har der været en opfattelse af, at det har været relativt omkostningsfyldt, når snakken gik på varmepumper af den her størrelse. Med vores nye koncept er man helt fri for de bekymringer,” siger Oliver Wolgast, direktør i EWII Energi, og fortsætter:

”Med en varmepumpe på abonnement er det nemt og trygt for kunden. Vi minimerer risikoen ved at varetage hele processen med udarbejdelse af businesscase, dimensionering, valg af varmepumpe og installation samt service og overvågning af driften. På den måde skal virksomheden blot koncentrere sig om at drive deres kerneforretning, og lade os om at sikre en bæredygtig og økonomisk fordelagtig varmeforsyning.”

Virksomhederne skal investere 15 procent af totalprisen som et tilslutningsbidrag, med en tilbagebetalingstid på omkring 3 år.

Samarbejde med Klimadan
Klimadan, der leverer vedvarende energiløsninger, bliver samarbejdspartner omkring det nye koncept, og Søren N. Andersen, Klimadans adm. direktør, har store forventninger.

”Jeg synes, der har manglet et alternativ til små og mellemstore virksomheder i forhold til den tryghed, det giver at være kunde hos et forsyningsselskab. Med det her koncept kan vi konvertere ældre, fossile energiløsninger med en grøn og driftsøkonomisk fornuftig varmepumpe energiløsning. Jeg ser rigtig gode muligheder for at kunne nå hele landet med denne nye mulighed,” mener Søren N. Andersen.

Læs også: Brøndum overtager fjernvarmeaktiviteter i det midtjyske

Samtidig oplever Klimadan stor tilfredshed blandt deres kunder:

”Der er stor tilfredshed med, at der er fokus på kvaliteten i såvel montage af varmepumpen som i den efterfølgende service på driften. Og så noterer vi os med glæde, at kunderne sætter pris på den store økonomiske sikkerhed i konceptet,” siger han.

- SN

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

VPI: Fjernvarmen taber fart - Varmepumper skal lukke hullet

Installator.dk

Andel overtager hele Clever efter milliardtab

Installator.dk

OK vil etablere 70 batterianlæg uden nye nettilslutninger

Installator.dk

Populært akkord-værktøj har fået nye funktioner

Installator.dk

Lindab lancerer ventilationskanaler med lavere CO2-aftryk

Installator.dk

Varmepumper vinder frem: Danske hjem skar ned på olie og gas

Installator.dk

Ny platform skal gøre det lettere at få anlæg koblet på elnettet

Installator.dk

Tidligere folketingsmedlem bliver direktør for brintorganisation

Installator.dk

Regeringen vil skære op til to år af elnetprojekter

Installator.dk

200 mio. kr. skal styrke udbygningen af fjernvarme

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Kursus
KMO A2 certificering EN378

Vil du styrke dine kompetencer inden for køleteknik?

Dato

19.10.2026

Tid

07:30

Sted

Solar Vejen

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 certificering EN378

Vil du styrke dine kompetencer inden for køleteknik?

Dato

19.10.2026

Tid

07:30

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole

Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

21.10.2026

Tid

13:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams