Nyt hospital skal køre på solceller

Solceller skal levere strøm til byggeriet af det nye Odense Universitets Hospital. Planen er, at solenergi skal dække en femtedel af driften, når hospitalet står færdigt.

Det nye universitetshospital på Fyn skal til dels køre på strøm leveret fra solceller. På den måde ønsker man at leve op til fremtidige energikrav. Arkivfoto..

Et samlet areal på 23.500 kvadratmeter i Odense bliver til efteråret dækket af solceller, der skal forsyne byggeriet af Odense Universitets Hospital (OUH) med strøm. Det skriver dr.dk.

Foruden energi til selve opførslen af det store byggeri skal solcellerne levere strøm til det færdige hospital, når det står klar i udgangen af 2022.

”Vi har fundet ud af, at solceller for os og vores beliggenhed er den mest omkostningseffektive form for vedvarende energi”, forklarer Kenneth Holm, der er projektchef for OUH, til dr.dk.

Læs også: Solenergi i maj slår alle rekorder

Helt præcist skal solcellerne dække en tredjedel af byggeriet, og en femtedel af driften efter hospitalet er åbnet for patienter.

”Vi mener, at vi har fundet det rigtige niveau for vedvarende energi. Det er jo en beslutning og en præmis for Nyt OUH, at vi ikke bare skal leve op til de energikrav, der gælder i dag, men også de krav, der gælder i 2020”, siger Kenneth Holm til dr.dk.

Og OUH er ikke det eneste, der satser på solceller som kilde til vedvarende energi. En opgørelse fra 1. maj i år viser, at der er knap 100.000 solcelleanlæg tilsluttet det danske energinet.

Ifølge det statsejede selskab, Energinet vil antallet af solcelleanlæg i Danmark blive femdoblet over de næste 25 år.

- EST

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Skjulte netfejl koster dyrt: Optimer din tilstandsbaserede vedligeholdelse i vind, forsyning og jernbane

Installator.dk

Teknologisk Institut overtager autorisationer

Installator.dk

Ny brancheforening vil bane vejen for flere batterier

Installator.dk

Nyuddannede elektrikere og vvs’ere kommer hurtigt i job

Installator.dk

Varmepumpesalget i hopla: Bedste kvartal i flere år

Installator.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Installator.dk

Sinal henter ny kommerciel direktør

Installator.dk

Batterier vinder frem hos boligejere og virksomheder

Installator.dk

Bravida får stor teknikentreprise på nyt datacenter

Installator.dk

TEKNIQ og Blik & Rør går sammen om mental trivsel

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup