Nyt køkken og bad overhaler klimavenlige tiltag

Det er fortsat renovering af køkken og bad, der står øverst på ønskesedlen hos de danske boligejere, der når skal investeres. Klimavenlige tiltag kommer længere nede på listen, viser undersøgelse.

Foto: Dit Nybyggeri

“De fleste har nok erfaret, at vi står midt i en klimakrise, hvor vi med jævne mellemrum oplever storme og oversvømmelser, som kan være udfordrende for vores boliger, men det er alligevel de nære og konkrete ting som køkkener og badeværelser, der lader til at vinde, når der skal investeres i boligen, siger Thomas Hovgaard, der er presseansvarlig i Estate.

Undersøgelsen, som er foretaget af Epinion for Estate, viser, at knap 40 pct. prioritere enten et nyt køkken eller bad i boligen, mens en ny varmekilde, klimavenlige tiltag og nye vinduer kommer længere nede på listen. 

Set fra et salgssynspunkt er et nyt køkken eller badeværelse ifølge Estate også det mest fornuftige, selvom der fra boligkøberne er begyndt at komme flere spørgsmål til især varmekilde, isoleringsmængder og boligens energiforbrug.

“Køkkener og badeværelser er boligens dyreste rum at istandsætte, så er der sat flueben ved disse rum, når boligen skal sælges, er det alt andet lige en kæmpe fordel. Men i forhold til for kun få år siden oplever vi faktisk flere, der er optaget af, hvordan boligen opvarmes og om boligen i det hele taget er bæredygtig, så mon ikke udviklingen gradvist begynder at vende,” siger Thomas Hovgaard.

-emte

Resultater fra undersøgelsen:

Hvis du skulle forbedre noget i din nuværende bolig, hvad skulle det så være?
Nyt køkken21%
Nyt bad17%
Nye gulve15%
Opgradering af varmeinstallation13%
Gøre boligen mere klimavenlig11%
Udskiftning af vinduer16%
Bygge til4%
Har ikke ønske om forbedringer22%
Andet, noter venligst13%
Ved ikke11%
Kilde: Epinion for Estate

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Roth Danmark A/S

Sponseret

Har kunden brug for flere gulvvarmezoner?

Installator.dk

Rekordmange vælger en faglært uddannelse – men skolerne gør ikke nok

Installator.dk

Sag om manipulation af elmarkedet for trecifret mio-beløb genoptages

Installator.dk

Kredsløb vinder Fjernvarmeprisen 2026 for geotermiprojekt

Installator.dk

Ny analyse: Kernekraft kan styrke vindmøllernes økonomi

Installator.dk

AO opjusterer efter stærkt tredje kvartal

Installator.dk

Elpriser sender tarifferne op til nytår

Installator.dk

Energinet vil frigøre op mod 5 GW med nye adgangsregler til elnettet

Installator.dk

InstallatørGruppen øger omsætningen markant – men overskudsgraden falder

Installator.dk

Varmepumpesalget stiger markant – men det er ikke de tilskudsberettigede, der trækker læsset

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle